Umowa między Unią a Tunezją ws. imigrantów. Szefowa KE: musimy rozprawić się z handlarzami ludźmi

Prawie miliard euro otrzyma Tunezja od Unii Europejskiej za pomoc w powstrzymaniu nielegalnej migracji na Stary Kontynent z tego afrykańskiego kraju - o szczegółach korespondent Polskiego Radia Beata Płomecka.

2023-07-16, 21:02

Umowa między Unią a Tunezją ws. imigrantów. Szefowa KE: musimy rozprawić się z handlarzami ludźmi
KE podpisała umowę z Tunezją ws. nielegalnych imigrantów.Foto: Schutterstock

Jest porozumienie Komisji Europejskiej z Tunezją, które ma pomóc w zatrzymaniu nielegalnej migracji z tego kraju na Stary Kontynent. Osiągnięto je podczas wizyty w Tunisie przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, której towarzyszyła premier Włoch Giorgia Meloni i ustępujący premier Holandii Mark Rutte.

Unia ma przekazać Tunezji prawie miliard euro. Umowa wprawdzie jest szeroka, bo przewiduje wsparcie gospodarcze, wzmocnienie inwestycji i realizację projektów energetycznych, ale najważniejszym jej punktem jest migracja. O podpisaniu umowy poinformowała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Potrzeba lepszej ochrony granic

- Musimy rozprawić się z przestępczymi siatkami przemytników i handlarzy ludźmi. Oni wykorzystują ludzką desperację i musimy przełamać ich zuchwały model biznesowy - powiedziała szefowa Komisji. Zapowiedziała prace nad partnerstwem operacyjnym na rzecz przeciwdziałania przemytowi i wzmocnienie koordynacji działań poszukiwawczych i ratowniczych.

- Uzgodniliśmy, że będziemy współpracować w sprawie ochrony granic, walki z przemytem, powrotów i rozwiązywania powodów tej sytuacji - dodała Ursula von der Leyen. Podkreśliła, że wszystko będzie się odbywać z pełnym poszanowaniem międzynarodowego prawa.

REKLAMA


Posłuchaj

Ursula von der Leyen: musimy rozprawić się z przestępczymi siatkami przemytników i handlarzy ludźmi/IAR 0:30
+
Dodaj do playlisty

 

Szefowa Komisji Europejskiej oraz premierzy Włoch i Holandii byli w Tunisie przed miesiącem, ale wtedy nie udało im się skłonić prezydenta Tunezji do podpisania porozumienia. Na tej umowie szczególnie zależało Włochom, wystawionym na presję migracyjną, bo Tunezja jest jednym z głównych punktów przerzutowych dla nielegalnych migrantów do Europy.

Czytaj także:

IAR/Beata Płomecka/łs

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej