Luksusowe auta trafiają do Rosji. Znaleziono lukę w sankcjach, transporty przez Litwę i Białoruś
Litwa jest wykorzystywana w łańcuchu dostaw do Rosji luksusowych samochodów objętych europejskimi sankcjami – informuje w czwartek nadawca publiczny LRT. Dziennikarze ustalili, że drogie samochody z Litwy są wwożone na Białoruś a następnie do Rosji.
2023-07-20, 13:44
Wartość wyeksportowanych samochodów do Białorusi w ubiegłym roku wyniosła 584 mln euro, czyli 3,5 razy więcej niż w 2021 r. (169 mln euro). W pierwszym kwartale tego roku eksport ten przekroczył 200 mln euro. Według litewskiego Departamentu Celnego w tym roku z Litwy na Białoruś wyjechało już 30 tys. samochodów, w ciągu całego ubiegłego roku z Litwy na Białoruś wyjechało ich 33 tys.
Portal lrt.lt donosi, że w Rosji jest mnóstwo dealerów samochodowych, którzy tłumaczą, że jedynym sposobem na sprowadzenie pojazdu do Rosji jest Litwa i Białoruś, w tym port w Kłajpedzie. Kanał Telegram zamieszcza informacje o sprzedaży luksusowych samochodów z litewskimi tablicami tranzytowymi.
Władze z zawiązanymi rękoma
Dziennikarze ustalili, że sprowadzenie samochodu z Belgii, Danii lub Niemiec przez Litwę i Białoruś zajmuje około trzech tygodni. Usługa ta wynosi od 500 do 2 tys. euro.
Zastępca dyrektora litewskiego Departamentu Ceł Vygantas Paigozinas przyznaje, że sprowadzanie przez Litwę i Białoruś do Rosji samochodów jest "ewidentnym łamaniem obowiązujących sankcji", ale jak podkreśla, "Litwa niewiele może tu zrobić, ponieważ eksport transportu z Litwy na Białoruś nie jest ograniczony".
REKLAMA
Apele do biznesu
- Możliwość podjęcia pewnych środków prawnych w tym zakresie jest dziś bardzo ograniczona. Pozostaje apelować do sumienia biznesu, moralności, wyrażania stanowiska publicznego – mówi Paigozinas. W ubiegłym roku Unia Europejska zakazała sprzedaży towarów luksusowych do Rosji, w tym kawioru, cygar, kamieni szlachetnych, wyrobów kryształowych i pojazdów o wartości rynkowej przekraczającej 50 tys. euro.
- Niemcy przeciw wykorzystaniu rosyjskich aktywów do odbudowy Ukrainy. Obawiają się tematu reparacji
- Kurs rubla leci na łeb na szyję. Rosyjska waluta traci do dolara, euro i chińskiego juana
pg,pap
REKLAMA