Minister cyfryzacji: Polska jest zagrożona cyberatakami na równi z Ukrainą
- Gdy rozpocznie się kampania wyborcza, będziemy mieli narzędzia, których nigdy wcześniej nie było, aby mierzyć się z ewentualną falą dezinformacji. Jest wysoce prawdopodobne, że ona nadejdzie. Z raportu firmy Microsoft wynika, że pod względem zagrożenia cyberatakami Polska jest praktycznie na równi z Ukrainą - mówił w Polskim Radiu 24 minister cyfryzacji Janusz Cieszyński.
2023-07-21, 08:23
Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że już dwa lata przed rozpoczęciem wojny na Ukrainie wprowadzono w Polsce stan zagrożenia cyberprzestrzeni CHARLIE-CRP. - Podnieśliśmy gotowość wszystkich zespołów, które się tym zajmują. Realizujemy szereg działań, m.in. programów wsparcia działań ekspertów od cyberbezpieczeństwa. Na koniec dnia to nie komputery i maszyny, ale ludzie bronią nas przed zagrożeniami. Dzięki ustawie o obronie ojczyzny powstały cyberwojska, powstało Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości. Nigdy wcześniej nie inwestowano tyle w ten obszar. Robimy wszystko, aby wesprzeć tych, którzy mogą być zagrożeni cyberatakami. Zawsze jednak trzeba się liczyć się z tym, że będzie jakiś atak, którego nie byliśmy w stanie przewidzieć. Naszym zadaniem jest szybkie przywrócenie działania wszystkich instytucji, które zostaną zaatakowane - powiedział Janusz Cieszyński.
Cyberataki i wybory
Niemal pewne jest, że grupy cyberprzestępców powiązane z Kremlem będą starały się zakłócić jesienne wybory w Polsce. - Pracujemy nad Centralnym Rejestrem Wyborców, który będzie działał w wydzielonej sieci, podobnie jak wszystkie inne rejestry państwowe, czyli z najwyższym poziomem bezpieczeństwa. Systemy Krajowego Biura Wyborczego i w ramach Centralnego Rejestru Wyborców będą sprawdzone przez ekspertów, którzy zajmują się bezpieczeństwem rządowych systemów. To będzie zewnętrzny audyt. Nie może być mowy o tym, aby osoba tworząca system potem go kontrolowała. Jesteśmy też w stałym kontakcie z przedstawicielami platform społecznościowych. Tempo pojawiania się fake newsów jest bardzo szybkie. Musimy być jeszcze szybsi, żeby na to reagować. Od czasów pandemii rozbudowujemy nasze zdolności w zakresie walki z dezinformacją. Rozbudowujemy stosowny ośrodek w Państwowym Instytucie Badawczym NASK, który zajmuje się internetem w Polsce. Gdy rozpocznie się kampania wyborcza, będziemy mieli narzędzia, których nigdy wcześniej nie było, aby mierzyć się z ewentualną falą dezinformacji. Jest wysoce prawdopodobne, że ona nadejdzie. Z raportu firmy Microsoft wynika, że pod względem zagrożenia cyberatakami Polska jest praktycznie na równi z Ukrainą - stwierdził minister cyfryzacji.
mObywatel 2.0
W połowie lipca weszła w życie ustawa o aplikacji mObywatel 2.0. W piątek pojawiły się problemy techniczne z mObywatelem. Jak przekazał Centralny Ośrodek Informatyki, były one wynikiem bardzo dużego zainteresowania i nie ma żadnych błędów krytycznych w aplikacji.
Aplikacja jest dostępna w sklepach Google Play oraz App Store. Zaktualizuje się sama, gdy telefon będzie miał ustawioną automatyczną aktualizację aplikacji. W innym przypadku po wejściu do sklepu i odnalezieniu aplikacji będzie możliwość naciśnięcia opcji aktualizuj. W trzecim rozwiązaniu po wejściu w aplikację aktualizacja zostanie wymuszona.
REKLAMA
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: 24 pytania - Rozmowa poranka
Prowadzący: Dorota Kania
Gość: Janusz Cieszyński
REKLAMA
Data emisji: 21.07.2023
Godzina emisji: 7.06
PR24/jt
REKLAMA