79. rocznica Powstania Warszawskiego. "Młodzi Niemcy mają o tym szczątkową wiedzę"
W niedzielę w Berlinie odbędzie się Bieg Pamięci Bohaterów Powstania Warszawskiego 1944 r., który ma być hołdem dla Powstańców. Ponadto ma przybliżyć mieszkańcom Berlina wiedzę o polskiej historii. - O ile starsze pokolenia mają świadomość zbrodni niemieckich z czasów II wojny światowej, to młodsze dysponują szczątkową wiedzą na ten temat - powiedział ambasador RP w Berlinie Dariusz Pawłoś.
2023-07-29, 08:01
Bieg Pamięci Bohaterów Powstania Warszawskiego 1944 rozpocznie się 30 lipca o godz. 11.00 w parku przy Pałacu Charlottenburg w Berlinie. Do wspólnego biegania z ambasadorem RP Dariuszem Pawłosiem i nowym attaché obrony pułkownikiem Mirosławem Klimczakiem oraz polskimi trenerami pracującymi w Berlinie, zaproszony jest każdy zainteresowany - informuje Ambasada RP w Berlinie.
Dodano, że "podobnie jak w przypadku zorganizowanego wcześniej biegu z okazji Konstytucji 3 maja, chcielibyśmy poprzez popularny w Berlinie sport oddać hołd powstańcom warszawskim i ludności cywilnej powstańczej Warszawy oraz przybliżyć mieszkańcom Berlina wiedzę o polskiej historii".
- Doceniamy przede wszystkim zaangażowanie lokalnej Polonii, która, zachęcając do udziału swoich niemieckich przyjaciół i sąsiadów, aktywnie przyczynia się do propagowania w Niemczech wiedzy o Powstaniu Warszawskim - podkreślił ambasador RP w Berlinie Dariusz Pawłoś.
Świadomość historyczna Niemców
Ambasador, zapytany w kontekście planowanego biegu, jak ocenia oddziaływanie polskich inicjatyw na stan świadomości historycznej Niemców - szczególnie od czasu ogłoszenia raportu o stratach wojennych, który jak się zdaje odbił się w Niemczech sporym echem - stwierdził, że "od czasu publikacji Raportu o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej 1939-1945 w dniu 1 września 2022 r. rzeczywiście da się zauważyć - poza samą oficjalną reakcją rządu federalnego – ożywienie zainteresowania tematem w niemieckiej opinii publicznej".
REKLAMA
- Warto odnotować, że w maju wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk przeprowadził dyskusję z grupą posłów Bundestagu, zaś w czerwcu Ambasada RP w Berlinie rozesłała do wszystkich posłów Bundestagu oraz wszystkich członków Bundesratu skróconą wersję Raportu w wersji niemieckiej z załączonym listem ministra Mularczyka, przedstawiającym argumentację rządu RP i wzywającym do rozpoczęcia dialogu międzyrządowego ws. zadośćuczynienia za krzywdy wyrządzone Polsce przez Niemcy w trakcie niemieckiej okupacji podczas II wojny światowej - powiedział Dariusz Pawłoś.
"Młodsze pokolenia mają w tym zakresie szczątkową wiedzę"
Zdaniem dyplomaty "zasadniczym problemem w skutecznym przebiciu się z polską narracją nt. odszkodowań jest brak wiedzy o olbrzymiej skali strat materialnych i niematerialnych spowodowanych agresją i okupacją Polski przez nazistowskie Niemcy. Bez zmian na tym polu, czym docelowo ma się zająć Dom Niemiecko-Polski w Berlinie (którego integralnym rdzeniem ma być Pomnik Polskich Ofiar III Rzeszy Niemieckiej) - poprawa świadomości historycznej Niemców będzie bardzo trudna".
- O ile starsze pokolenia nie tylko mają świadomość zbrodni niemieckich z czasów II wojny światowej i do pewnego stopnia częściowo poczuwają się do odpowiedzialności, to młodsze pokolenia dysponują szczątkową wiedzą na ten temat, nie wykazując przy tym chęci do jej pogłębienia - zauważył ambasador.
Następnie zaznaczył: - Niestety ogólna wiedza o zbrodniach hitlerowskich oraz odczucia Niemców w zakresie poczucia odpowiedzialności Niemiec jako państwa, zmieniają się w ostatnich latach zarówno za sprawą upływu czasu, odchodzenia świadków historii, ale także przekazywania zniekształconych obrazów, również np. dotyczących postawy polskiego ruchu oporu, co wpływa na ogólne postrzeganie i częściową relatywizację poczucia odpowiedzialności Niemców - stwierdził ambasador RP w Berlinie.
REKLAMA
I dodał: - W tym obszarze dostrzegam nadal duży potencjał do dalszych działań edukacyjnych, które pozwoliłby Niemcom nie tylko lepiej poznać także i ich historię, ale również zrozumieć działania Polski na rzecz uzyskania odszkodowań i zadośćuczynienia za straty wyrządzone Rzeczypospolitej Polskiej i jej obywatelom w czasie II wojny światowej - podkreślił Dariusz Pawłoś.
- 79. rocznica Powstania Warszawskiego. Zobacz program obchodów [HARMONOGRAM]
- Niemieccy dyplomaci mają zakaz rozmów o reparacjach? Apel wiceszefa MSZ do minister Baerbock
- Reparacje wojenne. Wiceszef MSZ pisze do ministrów z krajów UE i NATO. "Niemcy nie uregulowały długów historycznych"
PAP/łl
REKLAMA