79. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Msza św. w intencji powstańców
W przeddzień 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego na placu Krasińskich w Warszawie odbyła się Msza Święta w intencji powstańców. Wzięli w niej udział prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki.
2023-07-31, 19:20
Biskup polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz powiedział w trakcie Mszy św., że wojny wywołują osoby nie tylko chorobliwie pragnące władzy, lecz również stawiające się na miejscu Boga.
Waga dziesięciu przykazań
W homilii biskup Lechowicz podkreślił, że do konfliktów zbrojnych prowadzi też ignorowanie dziesięciu przykazań. - Źródłem wojen, jak na to wskazuje historia, jest niepohamowana żądza władzy i posiadania. Zazwyczaj towarzyszy jej pycha i buta, przekonanie o własnej nieomylności prawie do wszystkiego, w tym również do panowania nad innymi. Mówiąc inaczej: przypisywanie sobie atrybutów boskich, stawianie siebie w miejsce Boga - mówił biskup Wiesław Lechowicz.
Dodał, że lekceważenie Boga i deptanie tablic z bożymi przykazaniami zawsze obraca się przeciwko człowiekowi, zarówno w wymiarze indywidualnym, jak i społecznym.
79. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego przypada jutro. Powstanie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku. Powstańcy walczyli z przeważającymi siłami niemieckimi przez 63 dni. W walkach poległo około 18 tysięcy żołnierzy. Niemcy wymordowali też około 180 tysięcy cywilnych mieszkańców stolicy.
REKLAMA
Śmierć za wolność
Premier Mateusz Morawiecki w najnowszym odcinku swojego podcastu odniósł się do przypadającej we wtorek 79. rocznicy Powstania Warszawskiego. - Kto pragnie żyć jako wolny człowiek, musi być gotowy by umrzeć za wolność - podkreślił szef rządu.
- 79 lat temu, 1 sierpnia 1944 roku w godzinach wczesnopopołudniowych na Żoliborzu padły pierwsze strzały, które rozpoczęły Powstanie Warszawskie. Oddając hołd poległym, biorąc udział w uroczystościach ku ich czci lub spotykając się z tymi, którzy przeżyli, zastanawiamy się nad znaczeniem Powstania Warszawskiego dla nas, pokolenia ich dzieci i wnuków - rozpoczął premier Morawiecki.
W dalszej części wypowiedzi zastanawiał się, czym dla nas jest Godzina W, do czego nas zobowiązuje. - Jestem przekonany, że nie byłoby poznańskiego Czerwca 1956 roku, nie byłoby Grudnia 1970 roku i nie byłoby Karnawału "Solidarności", a wreszcie roku 1989, gdyby nie rok 1944 - powiedział premier.
- Polska nie stałaby się wolna, gdyby nie ci, którzy za jej wolność oddali własne życie. Wolność to wartość najwyższa i najwyższa bywa jej cena. Oczekiwanie na wyzwolenie z zewnątrz nie prowadzi do wolności. Każdy, kto pragnie żyć jako wolny człowiek, musi być gotowy by umrzeć za wolność. Oto okrutny paradoks, przed którym stawia nas historia - dodał.
REKLAMA
Posłuchaj
- 79. rocznica Powstania Warszawskiego. Prezydent: korzenie Warszawy i jej mieszkańców są niezłomne
- Reparacje wojenne. Mularczyk: Niemcy do dzisiaj nie zapłaciły za zniszczenia polskiej stolicy
- 79. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Dr Mazur: to element jednoczący nas, Polaków
dz/IAR, PAP
REKLAMA