Warszawiacy zaśpiewali (nie)zakazane piosenki. Patriotyczny tłum na placu Piłsudskiego
Warszawiacy zaśpiewali na placu Piłsudskiego (nie)zakazane piosenki, czyli powstańcze utwory - między innymi "Warszawiankę", "Marsz Mokotowa", "Sanitariuszkę Małgorzatkę" czy "Małą dziewczynkę z AK". Koncert "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki" stał się tradycją, wpisaną w obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. W tym roku wspólne śpiewanie odbyło się w strugach deszczu.
2023-08-01, 23:52
Aby śpiewać powstańcze piosenki, wieczorem 1 sierpnia na placu marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie zebrał się tłum Polaków. Wśród zgromadzonych były całe rodziny, w tym bardzo dużo dzieci, młodzieży oraz osób starszych.
Wśród tłumu rozśpiewanych warszawiaków obecni byli prezydent Andrzej Duda oraz premier Mateusz Morawiecki. W koncercie uczestniczyli także powstańcy warszawscy m.in. Bogumiła Bareńska-Bukowska ps. "Wisła", Zofia Czekalska ps. "Sosenka", Danuta Dworakowska ps. "Lena", Janusz Maksymowicz ps. "Janosz", Wiesław Newecki ps. "Kogut", Janusz Walędzik ps. "Czarny", którzy zostali przywitani przez zgromadzonych oklaskami i okrzykiem: "Cześć i chwała bohaterom!".
Historia łącząca pokolenia
Widzowie mówili, że takie wydarzenia jednoczą przedstawicieli wszystkich pokoleń.
- Przychodzą osoby starsze, w średnim wieku oraz ich dzieci i najmłodsi - mówiła jedna z kobiet oglądających koncert. Inni podkreślali, że jest to sposób na wychowanie najmłodszego pokolenia oraz że jest to żywa lekcja historii.
REKLAMA
W czasie koncertu wybrzmiały m.in. utwory: "Mała dziewczynka z AK", "Warszawo, moja Warszawo", "Deszcz jesienny deszcz", Sanitariuszka Małgorzatka", "Marsz Mokotowa" oraz "Pałacyk Michla". Pomocą służyły rozdawane śpiewniki oraz teksty wyświetlane na telebimach. Na placu powiewały duże biało-czerwone flagi.
Posłuchaj
"Dziękujemy, że o nas pamiętacie"
Na zakończenie koncertu na Placu Piłsudskiego żołnierz Batalionu "Zośka" major Jakub Nowakowski ps. "Tomek" podziękował wszystkim za przybycie. Podkreślił, że powstańcy warszawscy walczyli o wolną, szczęśliwą i niepodległą Polskę.
REKLAMA
- Dziękujemy wam, że o nas pamiętacie. O nas, żyjących, których zostało niewielu i przede wszystkim o zmarłych. Zostałem sam spośród wszystkich moich towarzyszy broni - mówił major Jakub Nowakowski.
Posłuchaj
"Czuwaj wiaro!"
Wspólne śpiewanie piosenek powstańczych odbyło się z udziałem orkiestry i chóru pod kierownictwem Jana Stokłosy. Koncert zwieńczyło zawołanie "Czuwaj wiaro!" oraz pieśń "Warszawskie dzieci". Na koniec wspólnie zaśpiewano hymn narodowy.
REKLAMA
Organizatorem wydarzenia było Muzeum Powstania Warszawskiego, które powstało z inicjatywy prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
Kliknij w obrazek i wejdź na strony serwisu specjalnego:
W Warszawie 1 sierpnia 1944 r. do walki stanęło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni powstanie trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w stolicy zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wyniosły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono ze zniszczonego miasta, które po powstaniu Niemcy niemal całkowicie zburzyli.
REKLAMA
Posłuchaj
- Hańba! W rocznicę wybuchu powstania z promu warszawskich linii turystycznych puszczono Międzynarodówkę
- 79. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego [ZAPIS RELACJI]
IAR/PAP/fc
REKLAMA
REKLAMA