GOPR przestrzega przed wycieczkami w góry. Szlaki są śliskie i błotniste. "Beznadziejna pogoda"

Pogoda nie zachęca do spacerów po górach. W Bieszczadach jest deszczowo i burzowo. Podobnie w Tatrach, w których miejscami wciąż zalega śnieg. Ratownicy odradzają wycieczki w tych warunkach.

2023-08-05, 11:05

GOPR przestrzega przed wycieczkami w góry. Szlaki są śliskie i błotniste. "Beznadziejna pogoda"
Przed trudnymi warunkami turystycznych ostrzega m.in. Tatrzański Park Narodowy.Foto: Chryscina / Shutterstock

Szlaki są śliskie i błotniste. Wychodzenie w góry powyżej górnej granicy lasu jest niewskazane. A jeśli już ktoś się uprze, i tak niewiele zobaczy - powiedział dyżurny ratownik bieszczadzkiej grupy GOPR Marek Kwasiżur.

W Bieszczadach deszcz pada od kilku dni. W sobotę od rana utrzymuje się pełne zachmurzenie, ze względu na niski pułap chmur widoczność jest ograniczona. Na termometrach około 17 stopni Celsjusza.

Synoptycy ostrzegają przed gwałtownymi burzami z wyładowaniami atmosferycznymi i silnym wiatrem. Ma się przejaśnić około południa.

"Pogoda jest beznadziejna"

Na górzystym południu Polski obowiązują ostrzeżenia IMGW. Na Dolnym Śląsku dotyczą intensywnych opadów deszczu. W sobotę spaść może tam do 50 mm deszczu, a lokalnie 70 mm.

REKLAMA

W Karpatach synoptycy ostrzegają przed silnym deszczem i burzami, może też spaść grad. Suma opadów w sobotę może osiągnąć w Beskidach, na Podhalu i w Tatrach do 70 mm, a lokalnie 90 mm. Wiatr powieje w porywach do 70 km na godzinę. W Bieszczadach spadnie mniej deszczu - do 55 mm, ale wiatr może osiągnąć 90 km na godzinę.

Ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR przestrzegli, że w takich warunkach wycieczka w góry może okazać się groźna.

- Pogoda jest beznadziejna. W Beskidach burz na razie nie słychać, ale pada deszcz. Wiatr jest słaby. Przy schroniskach górskich w sobotę rano temperatura oscylowała wokół 13 stopni C. W Szczyrku było 16 stopni. Powyżej poziomu 900 m npm. widoczność jest ograniczona do 50 m. Nie polecamy wycieczek w wyższe partie gór. Można spacerować po dolinach, ale z parasolem i w gumowych butach - podali beskidzcy goprowcy.

W takich warunkach górskie szlaki są grząskie i śliskie. Przy ograniczonej widoczności bardzo łatwo zgubić drogę. W złych warunkach pogodowych odczuwalna temperatura może być niższa od tej, którą wskazują termometry.

REKLAMA

Apel GOPR

W razie wypadku można wezwać GOPR dzwoniąc pod bezpłatny numer telefonu alarmowego: 985 lub 601 100 300.

Ratownicy apelują, by każdy turysta zainstalował na swoim telefonie komórkowym aplikację "Ratunek" i miał przy sobie powerbank. Na smartfonach warto zainstalować aplikacje z prognozami pogody i radarami burzowymi.

W przypadku nadejścia burzy trzeba zejść z otwartej przestrzeni. Nie wolno chronić się pod drzewem z uwagi na spadające konary. Nie należy też stawać w pobliżu skał, po których spływa woda, gdyż może dojść do porażenia.

Zagrożenie dla zdrowia i życia

Tatrzański Park Narodowy zaś zwraca uwagę w wydanym komunikacie, że w niektórych miejscach Tatr wciąż można także trafić na śnieg. Niewielkie płaty śniegu zalegają jeszcze poniżej Buli pod Rysami i przy Stawkach Staszica.

REKLAMA

"Należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ jest tam ślisko, a poślizgnięcie się w stromym terenie grozi niebezpiecznym w skutkach upadkiem" - podaje TPN i przypomina, by dopasowywać swoje plany do aktualnych oraz prognozowanych warunków w Tatrach.

"Wędrowanie w takich warunkach stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia" - zaznaczono.

Dla powiatu tatrzańskiego, jak i całej Małopolski, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie drugiego stopnia przed silnym deszczem z burzami, którym może towarzyszyć wiatr w porywach do 70 km/h i miejscami grad. Ostrzeżenie obowiązuje w sobotę od rana do godz. 18.

Czytaj także:

PAP/łl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej