Wiceminister Mularczyk apeluje do samorządów. Chodzi o reparacje. "Niech włączą się w działania"

Wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk wysłał do samorządowców raport o stratach wojennych RP i list z apelem o wsparcie ze strony władz lokalnych dla działań rządu, mających na celu uzyskanie odszkodowania od Niemiec za zniszczenia wyrządzone przez niemiecką agresję i okupację Polski w latach 1939-1945.

2023-08-07, 18:59

Wiceminister Mularczyk apeluje do samorządów. Chodzi o reparacje. "Niech włączą się w działania"
Niemcy. Poseł Lewicy wzywa rząd do wypłacenia miliarda euro polskim ocalałym z okupacji. Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

O wystosowaniu listów wraz ze skróconą wersją Raportu o stratach wojennych RP do włodarzy 16 województw, 2477 gmin, 314 powiatów oraz 66 miast Arkadiusz Mularczyk poinformował w poniedziałek na Twitterze.

Apel do przedstawicieli organów władzy samorządowej

Jak przekazał, w przesłanym liście podkreślił, że dobrosąsiedzkie polsko-niemieckie relacje nie będą możliwe bez wyrównania krzywd i pielęgnowania świadomości o zniszczeniach dokonanych przez Niemcy w trakcie II wojny światowej.

"Przede wszystkim wymaga tego pamięć o ofiarach zbrodni niemieckich, które nie doczekały się zadośćuczynienia. W liście zaapelowałem do przedstawicieli organów władzy samorządowej o włączenie się w działania na rzecz propagowania i utrwalania prawdy historycznej m.in. poprzez: podjęcie uchwały wyrażającej poparcie dla starań rządu zmierzających do uzyskania odszkodowań za straty wojenne, upamiętnienie miejsc niemieckich zbrodni w na terenie kraju, czy oszacowanie strat wojennych na poziomie lokalnym" - podkreślił pełnomocnik rządu ds. reparacji wojennych.

Realizacja woli Sejmu

Arkadiusz Mularczyk zaznaczył, że podjęte działanie jest realizacją woli Sejmu, wyrażoną w uchwale ws. dochodzenia przez Polskę zadośćuczynienia za szkody spowodowane przez Niemcy w czasie II wojny światowej oraz Rady Ministrów, zawartą w uchwale ws. konieczności uregulowania w stosunkach polsko-niemieckich kwestii reparacji, odszkodowania i zadośćuczynienia z tytułu strat, jakie Polska i Polacy ponieśli z powodu bezprawnej napaści Niemiec na Polskę w 1939 r. oraz późniejszej okupacji niemieckiej.

Dodał, że do zadań pełnomocnika należy także współpraca z organami administracji rządowej, organami jednostek samorządu terytorialnego i organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami, uczestniczącymi w działaniach związanych z uzyskaniem od Republiki Federalnej Niemiec odszkodowań za szkody wyrządzone agresją i okupacją niemiecką w latach 1939-1945.

Czytaj także:

PAP/IAR/PR24/akg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej