Prof. Raczkowski: jeżeli państwo chce być suwerenne gospodarczo, musi mieć własne aktywa w swoich rękach
- Jestem zwolennikiem twardej szkoły, która mówi, że państwo, które chce być suwerenne gospodarczo, musi posiadać własne aktywa w swoich rękach - podkreślił w Polskim Radiu 24 ekonomista, dyrektor Centrum Gospodarki Światowej UKSW prof. Konrad Raczkowski.
2023-08-11, 15:48
- Ja bym powiedział, że to, co było państwowe, zostało sprzedane w ostatnich 32 latach i w zasadzie prawie nic nam nie zostało, więc prawie nie ma czego sprzedawać. Przypomnę, że w roku 1990, a więc na początku transformacji ustrojowej, było blisko 8,5 tysiąca firm, które możemy nazwać państwowymi. Dziś natomiast mamy ich 400. To 1200 proc. mniej. Prawie nie mamy czego sprzedawać - podkreślił prof. Konrad Raczkowski.
- W tej sprawie generalnie mamy dwa podejścia. Jedno ortodoksyjno-liberalne, które było stosowane w latach 90., oraz inne podejście, które mówi, że ta własność powinna być przypisana państwu - dodał profesor.
Jak zaznaczył, "nie ulega żadnej wątpliwości, że główna własność sektorów państwowych - tych strategicznych z punktu widzenia danego państwa i jego obywateli - powinna być zachowana w rękach państwa".
REKLAMA
- Jestem zwolennikiem twardej szkoły, która mówi, że państwo, które chce być suwerenne gospodarczo, musi posiadać własne aktywa w swoich rękach - podsumował gość PR24.
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
* * *
Audycja: Temat dnia/Gość PR24"
REKLAMA
Prowadzący: Mateusz Maranowski
Gość: prof. Konrad Raczkowski (ekonomista, UKSW, były wiceminister finansów)
Data emisji: 11.08.2023
Godzina emisji: 14.15
REKLAMA
bartos
REKLAMA