Beatyfikacja rodziny Ulmów. Markowa przygotowuje się do uroczystości

Ponad 25 tysięcy wiernych planuje wziąć udział we wrześniowej beatyfikacji rodziny Ulmów w Markowej. Dla podkarpackiej miejscowości, liczącej około 4 tysięcy mieszkańców, to duże wyzwanie logistyczne.

2023-08-13, 04:19

Beatyfikacja rodziny Ulmów. Markowa przygotowuje się do uroczystości
Rodzina Ulmów. Foto: rzeszow.ipn.gov.pl/

Msza święta beatyfikacyjna polskiej rodziny, zamordowanej przez Niemców za pomoc Żydom, odbędzie się 10 września na stadionie w Markowej. Niebawem rozpocznie się budowa sceny z ołtarzem. Jak wyjaśnia wójt gminy Markowa Mirosław Mac, do dyspozycji wiernych będzie teren wokół stadionu. - Mamy około półtora tysiąca krzeseł dla gości VIP, natomiast za barierkami stadionu są ponad 4 hektary gruntu, jest zasiana trawa, teren przygotowany na obecność wiernych - powiedział wójt.

- Będą tam wyznaczone sektory, około ośmiu sektorów. Na dziś planowana liczba osób zainteresowanych obecnością w Markowej to 26 tysięcy - przekazał Mirosław Mac.

Beatyfikacja w Markowej

Mszę świętą beatyfikacyjną koncelebrować ponad 900 księży. Wysłannikiem papieża Franciszka będzie prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych, kardynał Marcello Semeraro. Obecni będą również inni zagraniczni hierarchowie - wśród nich kardynałowie Gerhard Mueller oraz Robert Sarah.

Kompendium wiedzy na temat przyszłych błogosławionych i samej uroczystości jest strona internetowa ulmowie.pl. Jak mówi metropolita przemyski, arcybiskup Adam Szal, witryna już teraz jest chętnie odwiedzana. Od założenia serwisu liczba odsłon to około 3,5 miliona, z czego w pierwszym tygodniu sierpnia - 317 tysięcy.

REKLAMA

Lokalne władze apelują, by wierni chcący przyjechać na beatyfikację zrobili to w zorganizowanych grupach parafialnych. Indywidualny przyjazd, na przykład własnym samochodem, w pobliże stadionu w Markowej będzie niemożliwy.

Beatyfikacji rodziny Ulmów towarzyszy też szereg wydarzeń społecznych, kulturalnych i edukacyjnych, popularyzujących wiedzę o Samarytanach z Markowej oraz innych Polakach ratujących Żydów. Koordynacją tych inicjatyw zajmuje się powołany przez prezydenta Andrzeja Dudę komitet.

Rodzina Ulmów

24 marca 1944 roku niemieccy żandarmi dokonali mordu w Markowej. Ich ofiarami padła rodzina Ulmów - małżeństwo i siedmioro małych dzieci, w tym jedno nienarodzone - oraz ośmioro ukrywanych przez nią Żydów z rodzin Goldmanów, Grünfeldów i Didnerów.

Oprócz daty beatyfikacji, znamy również termin liturgicznego wspomnienia rodziny Ulmów. Będzie to 7 lipca, czyli dzień zawarcia sakramentu małżeństwa przez Józefa i Wiktorię. Błogosławionymi będą także ich dzieci - Stasia, Basia, Władzio, Franio, Antoś, Marysia i siódme, nienarodzone, którego poród rozpoczął się prawdopodobnie w trakcie zbrodni.

REKLAMA

Beatyfikacja całej rodziny oraz dziecka nienarodzonego będzie pierwszym takim wydarzeniem w historii Kościoła.

Czytaj także:

dz/IAR

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej