Szef MON Ukrainy: i my, i Polacy wiemy, że silna armia to podstawa państwowości

2023-08-15, 13:30

Szef MON Ukrainy: i my, i Polacy wiemy, że silna armia to podstawa państwowości
"Ukraińcy i Polacy wiedzą, że silna armia to podstawa państwowości". Foto: gov.pl/TT/@oleksiireznikov

Ukraińcy i Polacy wiedzą, że silna armia to podstawa państwowości - podkreślił minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow, składając Polsce życzenia z okazji Święta Wojska Polskiego.

"Gratulacje dla naszych polskich przyjaciół, a zwłaszcza dla mojego kolegi Mariusza Błaszczaka w związku ze Świętem Wojska Polskiego" - napisał w mediach społecznościowych Reznikow.

"Będziemy wspólnie pracować nad tym, by Europa znów stała się bezpieczna i panował w niej pokój" - dodał. "Za wolność naszą i waszą!" - zakończył minister wpisem w języku polskim.

15 sierpnia przypada rocznica zwycięskiej dla Polski bitwy w wojnie z Rosją Radziecką w 1920 r. Dzień ten został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 r. i pozostawał nim do roku 1947. Od 1992 r. święto Wojska Polskiego ponownie jest obchodzone w połowie sierpnia.

Zwycięstwo wojsk polskich nad Armią Czerwoną

103 lata temu, 15 sierpnia 1920 roku, w Bitwie Warszawskiej Polacy pokonali Armię Czerwoną. Wygrana zapewniła naszemu państwu niepodległość na blisko 20 lat i uchroniła Europę Zachodnią przed rewolucją komunistyczną. Była to jedna z 18. bitew, które zdecydowały o losach świata.

Jest też nazywana "Cudem nad Wisłą", ze względu na spektakularne zwycięstwo nad przeważającymi siłami sowietów, poprzedzone modlitwą biskupów na Jasnej Górze i wiernych w parafiach w całym kraju. Kluczową rolę w Bitwie Warszawskiej odegrał manewr, przeprowadzony przez Naczelnego Wodza Wojska Polskiego Józefa Piłsudskiego, oskrzydlający Armię Czerwoną. Było to kontruderzenie znad Wieprza - na tyły Frontu Zachodniego wojsk bolszewickich walczących o Warszawę, przy jednoczesnym związaniu głównych sił wroga na przedpolach stolicy.

Czytaj więcej:

"Zbroimy się, służymy na granicy, rekrutujemy, szkolimy". WOT wyciąga wnioski z wojny na Ukrainie

IAR/PAP/nt

Polecane

Wróć do strony głównej