Uwaga na upały i tropikalne noce. IMGW wydało ostrzeżenia

Ostrzeżenia przed upałami, które wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej obowiązują niemal w całym kraju. Najbardziej nieznośne temperatury mają zagościć do końca tygodnia na Warmii i Mazurach. Synoptycy przestrzegają, że w tych regionach może wystąpić zjawisko tropikalnych nocy.

2023-08-15, 17:55

Uwaga na upały i tropikalne noce. IMGW wydało ostrzeżenia
Tropikalne noce mogą wystąpić na Warmii i Mazurach. Foto: Schutterstock/Marc Bruxelle

Synoptycy wydali ostrzeżenie przed upałami dla województwa warmińsko-mazurskiego. W południowej i centralnej części regionu temperatura wzrosła do 34 stopni. Tyle o 13.00 było w Kętrzynie.

Jak mówiła dyżurna synoptyk biura prognoz w Białymstoku, Karolina Kierklo, następne noce na Warmii i Mazurach będą "tropikalne". 

Jak dodała, upały utrzymają się w regionie do końca tygodnia. W tym czasie mogą na Warmii i Mazurach wystąpić przelotne opady deszczu i burze, ale bez gwałtownego przebiegu.

Upały na Kujawach nieco krócej

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał także komunikat, który skraca okres okres obowiązywania ostrzeżenia przed upałami w północno-zachodniej części woj. kujawsko-pomorskiego do wtorku wieczora. Wcześniejsze ostrzeżenie przewidywało wysokie temperatury do czwartku.

REKLAMA

Obecne ostrzeżenie przed upałami obejmuje powiaty sępoleński, tucholski i świecki, a obowiązuje do godz. 20 we wtorek. Synoptyk IMGW prognozuje maksymalną temperaturę w dzień od 30 do 34 stopni, a minimalną w nocy od 16 do 20. W większości powiatów woj. kujawsko-pomorskiego obowiązuje ostrzeżenie przed upałami do wieczora w czwartek.

Burze w zachodniopomorskiem

Ostrzeżenia przed upałem obowiązują prawie w całym kraju. Jedynie w województwach zachodniopomorskim i pomorskim temperatura ma nie przekroczyć 30 stopni. Późnym popołudniem i wieczorem spodziewane są tam jednak burze, którym będą towarzyszyć opady deszczu do 20 litrów na metr kwadratowy i wiatr w porywach do 70 kilometrów na godzinę. W nocy temperatura minimalna wyniesie od 17 do 21 stopni.

Jak podaje IMGW, wschodnia oraz częściowo zachodnia i centralna Europa będzie w zasięgu wyżów, na pozostałym obszarze kontynentu dominować będą niże z układami frontów atmosferycznych. Polska znajdzie się na skraju płytkiego niżu z ośrodkiem nad Skandynawią, jedynie południowa i wschodnia część kraju będzie w obszarze podwyższonego ciśnienia. Na północnym zachodzie kraju zaznaczy swój wpływ front atmosferyczny. Z południa będzie napływać powietrze pochodzenia zwrotnikowego, jedynie na północnym zachodzie kraju zacznie napływać chłodniejsze powietrze polarne morskie.

Prognoza na środę

W środę zachmurzenie małe i umiarkowane, okresami wzrastające do dużego. Początkowo na północnym zachodzie, później miejscami na zachodzie oraz południu przelotne opady deszczu i burze, lokalnie z gradem. Wysokość opadów w czasie burz około 20 mm, jedynie na południu Dolnego Śląska do 30 mm. Temperatura maksymalna od 25 st. C na północnym zachodzie, około 31 st. C w centrum, do 33 st. C na północnym wschodzie. W rejonach podgórskich od 27 st. C do 31 st. C, nad samym morzem od 21 st. C do 24 st. C. Wiatr słaby, zmienny z przewagą kierunków południowych; jedynie na północnym zachodzie słaby i umiarkowany, północny i północno-zachodni. W czasie burz wiatr w porywach do 75 km/h.

REKLAMA

W nocy ze środy na czwartek zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami, głównie na południowym zachodzie kraju, przelotne opady deszczu i burze, lokalnie z gradem. Wysokość opadów w czasie burz do 20 mm. Temperatura minimalna od 15 st. C do 20 st. C, chłodniej lokalnie na Pomorzu 14 st. C. Wiatr słaby, zmienny z przewagą kierunku północnego i północno-wschodniego, jedynie na południowym wschodzie kraju południowo-wschodni. W czasie burz porywy wiatru do 70 km/h.

Czytaj także:

PAP/łs

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej