"Tworzymy najsilniejszą armię lądową w Europie". Skurkiewicz o inwestycjach w obronność
- Rok 2015 r. to armia, która liczyła 96 tys. żołnierzy, którą my, jako rząd Zjednoczonej Prawicy musieliśmy podnosić z ruiny, armia, która nie służyła, tylko pracowała od poniedziałku do piątku (…). Gdyby rozpoczęto wtedy przezbrajanie armii w nowoczesny sprzęt, a nie inwestowanie w sprzęt postsowiecki, bylibyśmy w zupełnie innym miejscu, dzisiaj kończylibyśmy zamówienia - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony narodowej.
2023-08-16, 08:15
We wczorajszej defiladzie z okazji Święta Wojska Polskiego wzięło udział ponad dwa tysiące żołnierzy, prezentowane było też przeszło dwieście jednostek sprzętu bojowego, w tym amerykańskie czołgi Abrams i koreańskie K2.
Uroczystości Święta Wojska Polskiego odbywały się w całym kraju. Od 12 sierpnia w 70 miejscach Polski zorganizowano pikniki rodzinne, na których pokazywano wyposażenie żołnierzy i ich wyszkolenie, a także m.in. medycynę pola walki oraz sposoby udzielania pierwszej pomocy.
Wydatki na wojsko
Wojciech Skurkiewicz przypominał o znacznym zwiększenie nakładów finansowych na obronność przez gabinet Zjednoczonej Prawicy. - Rząd PO przez lata nie był nawet w stanie wydać środków na wojsko (…). Jeśli dziś Tomasz Siemoniak krytykuje polski rząd, to świadczy to o jego nieudolności i działaniach podyktowanych politykierstwem. W 2013 r. zmieniono system dowodzenia, szef Sztabu Generalnego, pierwszy żołnierz RP, stał się tylko doradcą ministra obrony, to nieprofesjonalne i nieodpowiedzialne, szczególnie w obliczu już pojawiających się wówczas zagrożeń ze Wschodu - przypominał.
"Definitywne odejście od sprzętu postsowieckiego"
- Działania, które są dziś podejmowane, są nakierowane na określony efekt. Dziś, w związku z zagrożeniami ze Wschodu, tworzymy armię, która będzie jedną z najsilniejszych w Europie i na pewno będzie najsilniejszą armią lądową Starego Kontynent, z tym wiąże się m.in. bardzo intensywna modernizacja, definitywne odejście od sprzętu postsowieckiego. To dlatego kupujemy sprzęt, oczywiście w pierwszej kolejności w polskim przemyśle zbrojeniowym, ale i u naszych partnerów, ponieważ zdajemy sobie sprawę, że nie wszystko, co nowoczesne i szczególnie użyteczne polski przemysł obronny jest w stanie dziś wyprodukować - podkreślał wiceminister.
REKLAMA
Posłuchaj
Wiceszef MON zapowiedział także, że kształt reformy systemu dowodzenia Wojska Polskiego "poznamy w najbliższych dniach, a może nawet godzinach". Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że jest zgoda co do potrzeby zmian w strukturach wojskowych. W poniedziałek prezydent Andrzej Duda zapowiedział powstanie dowództwa sił połączonych, które będzie strukturą nadzorczą nad wszystkimi innymi rodzajami wojsk. Będzie nim zarządzał szef sztabu generalnego, a struktura ta ma być nowoczesnym dowództwem, które reaguje na aktualne zagrożenia i kryzysy.
Święto Wojska Polskiego przypada w rocznicę Bitwy Warszawskiej z 1920 roku, decydującej o losach wojny polsko-bolszewickiej. Bitwa odbyła się na przedpolach Warszawy i zakończyła się zwycięstwem Polski.
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
* * *
Audycja: 24 pytania - Rozmowa poranka
Prowadzący: Krzysztof Świątek
Gość: Wojciech Skurkiewicz
Data emisji: 16.08.2023
REKLAMA
Godzina emisji: 7.07
PR24/ka
REKLAMA