Unijne magazyny gazu niemal pełne. Wspólnotowe wymogi spełnione
Unijne kraje, w reakcji na wstrzymywanie dostaw gazu przez Rosję i jej napaść na Ukrainę, przyjęły w ubiegłym roku przepisy wymuszające obowiązkowe zapełnienie magazynów w co najmniej 90 proc. do 1 listopada. Wszystko wskazuje na to, że uda się im wypełnić to założenie - informuje brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
2023-08-17, 23:15
Magazyny z gazem w Unii Europejskiej są wypełnione w ponad 90 procentach, zgodnie z wymogami. Tak wynika z informacji europejskiego stowarzyszenia operatorów infrastruktury gazu. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka sprawdziła najnowsze dane na stronie internetowej.
Unijne kraje, w reakcji na wstrzymywanie dostaw gazu przez Rosję i jej napaść na Ukrainę, przyjęły w ubiegłym roku przepisy wymuszające obowiązkowe zapełnienie magazynów do 1 listopada. Najpierw miało to być 80 procent, a w tym roku poziom miał być zwiększony do 90 procent. Jest druga połowa sierpnia, a ten wymóg już został spełniony przez Unię Europejską.
Przygotowania do zimy
Jeśli chodzi o poszczególne kraje to Polska jest w czołówce. Zgodnie z informacją zawartą na platformie gromadzącej dane o zgromadzonych zapasach błękitnego paliwa, magazyny z gazem w naszym kraju są wypełnione niemal w 93 procentach. Największe zapasy ma Hiszpania - prawie 100 procent.
Unia w ten sposób przygotowuje się na nadchodzącą zimę. Dodatkowo już w ubiegłym roku kraje członkowskie, mimo wypełnionych magazynów w ponad 90 procentach, zaczęły zmniejszać zużycie surowca. Europa postawiła na też wiarygodnych dostawców i zwiększyła import LNG.
REKLAMA
Bezpieczni dzięki Baltic Pipe
Podobnie sytuacja wygląda w Polsce. Pod koniec lipca pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Anna Łukaszewska-Trzeciakowska informowała magazyn gazu w podkarpackiej Brzeźnicy osiągnął maksymalną pojemność.
"Poziom napełnienia magazynów gazu w Polsce już teraz wynosi 85 proc. i są zatłaczane z pełną mocą. Dzięki Baltic Pipe i Terminalowi LNG jesteśmy bezpieczni" - informowała wówczas Łukaszewska-Trzeciakowska.
Posłuchaj
- Niemcy blokują polskie strategiczne inwestycje. Plany Warszawy zagrażają ich kulejącej gospodarce
- Chiny zagrożeniem dla europejskiej energetyki w zimie? Jest raport PFR
IAR/Beata Płomecka/łs
REKLAMA
REKLAMA