Wydawnictwa drugiego obiegu w PRL. Dudkiewicz: słowo ma wielkie znaczenie

Drugi obieg był w PRL-u metodą obchodzenia cenzury. W sposób konspiracyjny ukazywały się książki, gazety i inne wydawnictwa, których do publikacji nie dopuściłyby władze komunistyczne. W Polskim Radiu 24 mówił o tym Rafał Dudkiewicz.

2023-08-20, 09:23

Wydawnictwa drugiego obiegu w PRL. Dudkiewicz: słowo ma wielkie znaczenie
Wydawnictwa drugiego obiegu - tzw. bibuła, czyli opozycyjne gazety, ale także omijające cenzurę książki - były oddechem wolności w PRL-u. Fot. ilustracyjna. Foto: greenazya/ Shutterstock

Gość audycji został zapytany o to, czy drugi obieg faktycznie miał duże znaczenie dla obalenia systemu komunistycznego, czy też może był jedynie dodatkowym narzędziem bez szczególnego wpływu na system. Jak stwierdził publicysta - nie przez przypadek Ewangelia wg św. Jana zaczyna się od logosu - od słów "na początku było słowo".

- Wszyscy, jak rzucimy okiem wstecz, nie tylko na czasy najnowsze, ale najnowsze też, wszyscy dyktatorzy, tyrani nie kochali za bardzo wolnego słowa, wolnej debaty. Raczej chcieli mieć tych nowożytnych kapłanów, czyli intelektualistwów, inteligentów obok siebie, skorumpować ich, mieć nad nimi nadzór. Bo słowo ma wielkie znaczenie - mówił Rafał Dudkiewicz.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj

Rafał Dudkiewicz o drugim obiegu w PRL ("PRL - historia prawdziwa" / PR24) 23:32
+
Dodaj do playlisty

* * *

Audycja: "PRL - historia prawdziwa"
Prowadzi: Robert Tekieli
Gość: Rafał Dudkiewicz (publicysta)
Data emisji: 20.08.2023
Godzina emisji: 07.35

REKLAMA

PR24/jmo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej