Rośnie przemoc w ośrodkach dla migrantów w Holandii. Dwa razy więcej przypadków agresji niż rok temu
Holenderskie służby alarmują, że w ośrodkach dla migrantów coraz częściej dochodzi do aktów przemocy. Obecnie odnotowują one niemal dwa razy więcej takich przypadków niż w analogicznym okresie rok temu.
2023-08-24, 21:50
W pierwszym półroczu doszło do ponad 5 tys. przypadków agresji w ośrodkach dla azylantów w Holandii; to około dwa razy więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku - wynika z raportu Agencji ds. Przyjmowania Osób Ubiegających się o Azyl (COA).
Niderlandy od lat mają problemy ze wzrostem liczby osób ubiegających się o azyl. W 2022 roku do kraju przybyło 403 tys. imigrantów, o 151 tys. więcej niż rok wcześniej - wynika z kolei z informacji Holenderskiego Urzędu Statystycznego (CBS).
Ośrodki recepcyjne pękają w szwach i, jak podaje raport (COA), do którego dotarły media, coraz częściej dochodzi w nich do przypadków agresji. Według danych agencji, liczba awantur, incydentów z użyciem ostrych narzędzi oraz okaleczeń podwoiła się w pierwszych sześciu miesiącach roku.
Liczne podejrzenia przestępstw
REKLAMA
Okazuje się także - podano to w opublikowanym pod koniec czerwca br. raporcie instytutu badawczego ministerstwa sprawiedliwości i bezpieczeństwa (WODC) - iż 44 proc. ubiegających się o azyl w Holandii Algierczyków jest podejrzanych o popełnienie w ubiegłym roku przestępstwa.
Stopień zaangażowania w działalność przestępczą znacząco różni się między ubiegającymi się o prawo pobytu w Niderlandach narodowościami. Największe kłopoty sprawiają młodzi mężczyźni z Afryki Północnej, którzy mają niewielkie szanse na otrzymanie prawa pobytu w Niderlandach.
Czytaj także na i.pl: Funkcjonariusz POSG: nielegalni migranci są bardzo dużym zagrożeniem dla naszego bezpieczeństwa
Na czele niechlubnego zestawienia znajdują się osoby narodowości algierskiej. WODC podał, iż prawie co druga (44 proc.) z nich jest podejrzewana o popełnienie przestępstwa. Ten problem dotyczy również jednej trzeciej przebywających w schroniskach dla uchodźców Marokańczyków oraz 31 proc. Tunezyjczyków.
REKLAMA
Kwestia migrantów obaliła rząd
Kłopoty z uchodźcami spowodowały, iż izba niższa parlamentu (Tweede kamer) przyjęła w lutym br. wniosek, wzywający rząd do porozumienia się z Danią w sprawie przyjmowania azylantów spoza Europy w Rwandzie. Duński rząd chciał, aby osoby ubiegające się o azyl w tym kraju były wysyłane do Rwandy i tam oczekiwały na decyzję w sprawie prawa pobytu.
Czytaj również na tvp.info: W Niemczech nasila się kryzys migracyjny. Rekordowa liczba osób ubiega się o azyl
Kwestia uchodźców doprowadziła do upadku gabinetu premiera Marka Ruttego na początku lipca br. Rządząca koalicja nie mogła dojść do porozumienia w sprawie uchodźców i polityki migracyjnej.
- "Daily Telegraph": Francja zatrzymuje niższy odsetek nielegalnych imigrantów niż przed rokiem
- "Granice Polski i Europy są atakowane." Premier Morawiecki: mamy plan jak zatrzymać nielegalną migrację
[Zobacz także] Imigrant zgwałcił Polaka w Niemczech. Marek Ast: przed tym chcemy uchronić naszych obywateli
PAP/łs
REKLAMA