"Pakt zbrodniarzy". IPN zaprezentuje wystawę w Parlamencie Europejskim

W Parlamencie Europejskim w Brukseli Instytut Pamięci Narodowej zaprezentuje wystawę "Pakt zbrodniarzy". Wystawa została stworzona przez warszawski oddział IPN i uświadamia, jak wyglądały ustalenia Związku Sowieckiego i III Rzeszy w kwestii podziału terytorialnego Europy, które sankcjonował pakt Ribbentrop-Mołotow podpisany 23 sierpnia 1939 roku.

2023-08-28, 07:00

"Pakt zbrodniarzy". IPN zaprezentuje wystawę w Parlamencie Europejskim
Komisarz ludowy Wiaczesław Mołotow (z prawej), minister spraw zagranicznych Rzeszy Joachim von Ribbentrop (w środku), marszałek Wilhelm Keitel (z lewej) kroczą przed frontem formacji honorowej. Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Naczelnik oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Warszawie doktor Patryk Pleskot wyjaśnia, że ta wystawa ma uświadomić politykom europejskim konsekwencje paktu Ribbentrop-Mołotow.

Przypomnienie o zbrodniczym pakcie

- Chcemy przypomnieć europosłom, politykom z Europy o tym pakcie podpisanym przez dwa totalitarne państwa, pakcie mającym na celu rozbiór dużej części Europy Środkowo-Wschodniej na czele z Polską. Jest to świadectwo, jest to przypomnienie o zbrodniczym pakcie, który doprowadził do wybuchu wojny, do kolejnego rozbioru Polski i zajęcia krajów bałtyckich, a również w konsekwencji do ludobójstwa, do zbrodni wojennych - tłumaczy historyk.

Posłuchaj

W Parlamencie Europejskim IPN zaprezentuje wystawę "Pakt zbrodniarzy". Relacja Witolda Banacha (IAR) 0:56
+
Dodaj do playlisty

Patryk Pleskot wyjaśnia, że wystawa ma też uświadomić, że Rosja - spadkobierca jednego z państw sygnatariuszy paktu Ribbentrop-Mołotow - ponownie zburzyła europejski pokój. Historyk IPN dodaje, że wystawa jest bogato ilustrowana archiwalnymi zdjęciami, a opisy w kilku językach przybliżają istotę i konsekwencje paktu.

- Materiał ikonograficzny dokumentuje podpisanie tego porozumienia, są też pokazane jego konsekwencje, czyli: wybuch wojny i rozbiór Polski. Chcemy pokazać pakt totalitaryzmów, pakt złoczyńców, chcemy pokazać te twarze, chcemy pokazać okoliczności. Chcemy także pokazać, że Europa dość lekko podeszła do tego paktu, nie chcąc dostrzec jego tajnego protokołu, jego wymiaru właśnie ekspansywnego, agresywnego polegającego na podziale przyszłych łupów pomiędzy Stalinem a Hitlerem - wyjaśnia doktor Pleskot.

REKLAMA

Posłuchaj

Patryk Pleskot (IAR) 0:30
+
Dodaj do playlisty

***

23 sierpnia 1939 roku w Moskwie po trwających zaledwie jeden dzień negocjacjach został podpisany, poszerzony o tajny protokół, pakt o nieagresji pomiędzy Związkiem Sowieckim i Rzeszą Niemiecką, znany jako Pakt Ribbentrop-Mołotow.

Zgodnie z tajnym protokołem do paktu, Trzecia Rzesza otrzymała strefę wpływów składającą się z Litwy (wraz z Wileńszczyzną), część Polski - na zachód od linii rzek: Narew, Wisła, San oraz większość obszaru Rumunii. Strefa wpływów ZSRR obejmowała Finlandię, Estonię i Łotwę, pozostałą część Polski oraz część Rumunii - Besarabię.

Pierwszą ofiarą zbrodniczej współpracy Hitlera i Stalina padła Polska - zaatakowana 1 września 1939 roku przez Niemcy i 17 września przez Związek Sowiecki. W wyniku trwających sześć długich lat represji obydwu reżimów totalitarnych Polska straciła blisko 6 milionów obywateli.

REKLAMA

Czytaj więcej:

Agresja ZSRR na Polskę. Pierwsza okupacja sowiecka w latach 1939-1941

IAR/nt

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej