Waszyngton wzywa Pekin do współpracy w obliczu globalnych wyzwań. "Będzie korzystna dla całego świata"
Chiny i Stany Zjednoczone muszą "zintensyfikować działania", aby wspólnie rozwiązywać kwestie o globalnym znaczeniu - powiedziała sekretarz handlu USA Gina Raimondo chińskiemu premierowi Li Qiangowi podczas spotkania w Pekinie.
2023-08-29, 15:13
Wcześniej Raimondo odbyła rozmowy wicepremierem He Lifengiem, który jest odpowiedzialny za sprawy gospodarcze i finansowe - pisze agencja Reutera.
Współpraca USA i Chin
Podczas spotkania z premierem Li Qiangiem sekretarz handlu USA Gina Raimondo stwierdziła, że "istnieją obszary o globalnym znaczeniu, takie jak zmiany klimatyczne, sztuczna inteligencja, kryzys fentanylowy, w których chcemy współpracować jako dwie globalne potęgi, aby robić to, co jest właściwe dla całej ludzkości".
W odpowiedzi premier Chin Li Qiang przyznał, że "zdrowe stosunki gospodarcze i współpraca handlowa będą korzystne nie tylko dla naszych dwóch krajów, ale dla całego świata" - podaje agencja Reutera.
Zobacz także na i.pl:
Wcześniej we wtorek podczas rozmów z wicepremierem He Lifengiem Raimondo oceniła stosunki handlowe USA-Chiny jako "jedne z najbardziej znaczących" na świecie.
Gotowość Pekinu do "nowych wysiłków"
Zaznaczyła, że chociaż Waszyngton nie pójdzie na kompromis w kwestii ochrony bezpieczeństwa narodowego, to "nigdy nie będziemy dążyć do oddzielenia się gospodarczo (od Chin) lub powstrzymania (ekspansji) chińskiej gospodarki".
He, odpowiedzialny za sprawy gospodarcze i finansowe, zapewnił, że Pekin jest gotów podjąć "nowe, pozytywne wysiłki na rzecz pogłębienia konsensusu gospodarczego i zacieśnienia współpracy".
Zobacz również w tvp info:
Sekretarz handlu USA jest jednym z czterech urzędników wyższego szczebla, którzy odwiedzili Chiny w ostatnich miesiącach w ramach wysiłków Waszyngtonu na rzecz poprawy stosunków ze swoim największym strategicznym rywalem.
Zobacz także w PAP: Biden: stosunki z Chinami na właściwym torze"
- Pekin ogranicza eksport do USA galu i germanu. To odwet za embargo na mikroprocesory?
- USA mniej uzależnione gospodarczo od Chin. Korzystają na tym kraje ościenne
IAR/PAP/PR24/akg
REKLAMA