Kilkanaście osób próbowało nielegalnie przekroczyć polsko-białoruską granicę. Interweniowała SG
Straż Graniczna poinformowała, że w środę 15 cudzoziemców próbowało nielegalnie dostać się do Polski. Byli wśród nich obywatele Etiopii i Afganistanu. Dwie osoby zawróciły na widok patroli.
2023-08-31, 13:40
W środę minęły dwa lata odkąd na granicy z Białorusią trwa atak hybrydowy. Ruch migrantów jest organizowany przez białoruskie służby. Łukaszenka w porozumieniu z Putinem świadomie manipuluje ściągniętymi z daleka ludźmi w celu destabilizacji sytuacji w regionie.
Mur na granicy
Polski rząd zdecydowanie przeciwdziała zagrożeniu m.in. poprzez budowę zapory, która znacząco poprawiła bezpieczeństwo i skutecznie utrudniła nielegalne przekraczanie granicy.
Stalowa zapora o wysokości 5,5 m stanęła na długości 186 km granicy z Białorusią w 2022 roku. Uzupełniona jest o system kamer i czujników, który powstał na 206 km tej granicy.
W 2024 r. ma ruszyć budowa takiej elektronicznej zapory również wzdłuż rzeki Bug w woj. lubelskim oraz Świsłocz i Istoczanka w woj. podlaskim.
REKLAMA
Zobacz także na TVO Info: Kolejne próby nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi
Prawie 2,8 tys. prób w sierpniu
"W środę próbowało nielegalnie przedostać się 15 cudzoziemców:ob.Etiopii i Afganistanu, w tym 2 osoby na widok patroli zawróciły. W tym miesiącu odnotowano prawie 2,8 tys. prób nielegalnego przedostania się, w tym roku 20,7 tys." - czytamy w komunikacie Straży Granicznej w mediach społecznościowych. Migranci pochodzili blisko z 50 państw.
Zobacz także na i.pl: Prigożyn jednak żyje? Już wcześniej udawał, że zginął, korzystał też z sobowtórów
- Operacje specjalne na granicy z Białorusią. Szef MSZ: ich cel był jasny. Polska miała stać się Lampedusą
- Szkolenia w Moskwie dla białoruskich żołnierzy. Będą poprawiać zdolności bojowe
- Sytuacja w Rosji, na Białorusi i Ukrainie. MSWiA jest w kontakcie z amerykańskim wywiadem
PR24/TVP Info/kg
REKLAMA