"Kraje graniczące z Rosją powinny nałożyć wspólne embargo handlowe". Premier Estonii wskazuje na Finlandię
- Estonia chce, by państwa graniczące z Rosją uzgodniły wspólne embargo na handel z tym krajem. Negocjacje w tej kwestii nie przyniosły dotychczas rezultatu ze względu na stanowisko Finlandii - powiedziała estońska premier Kaja Kallas, cytowana w piątek przez telewizję ERR.
2023-09-08, 11:34
Z Estonii do Rosji codziennie transportuje się elektronikę, wyposażenie fabryczne, żywność i tworzywa sztuczne. Firmy zarejestrowane w innych krajach UE znacznie częściej korzystają z przejść granicznych w Estonii niż przedsiębiorstwa lokalne - przypomniały estońskie media.
Szef estońskiej dyplomacji Margus Tsahkna stwierdził, że kraj nie ma możliwości, aby samodzielnie zatrzymać handel z Rosją i zasugerował, że estońskie firmy ucierpią, jeśli Tallin podejmie działania jednostronne. - Gdy rząd nakazał estońskiemu narodowemu przewoźnikowi kolejowemu Operail zawiesić działalność w Rosji, miejsce to zajął łotewski Latvijas Dzelzcels. W związku z tym rząd estoński uważa, że państwa graniczne powinny podjąć decyzję o zaprzestaniu handlu z Rosją wspólnie - wskazała telewizja ERR.
Handel z Rosją
Tsahkna zauważył, że regulacje dotyczące handlu z Rosją mogą być wprowadzone przez państwa z nią graniczące wspólnie, poza ramami unijnymi. - Jesteśmy w końcu krajami suwerennymi - dodał.
- Prace w tym zakresie trwają, wymagają wiele przekonywania i rozmów. Dotąd nie przyniosły niestety skutku - przyznała premier Kaja Kallas. Odpowiadając na pytanie, dlaczego dotychczas nie wstrzymano handlu z Rosją, szefowa rządu odpowiedziała: "nie chcę wskazywać palcem na nikogo... poza Finlandią. Jak na razie nie możemy dojść do porozumienia".
REKLAMA
Czytaj także w i.pl: Wojna na Ukrainie 2023 na żywo. Najnowsze informacje - relacja
Wizy dla Rosjan
Kallas przypomniała, że gdy Tallin zdecydował o zaprzestaniu wydawania wiz rosyjskim turystom, w krok za Estonią podążyły Łotwa, Litwa i Polska, a Finlandia dołączyła dopiero później.
Premier Estonii powiedziała, że nadal nie ma ogólnoeuropejskiego konsensusu w sprawie zamknięcia granic z Rosją. - W Europie panuje zmęczenie wojną, w krajach bardziej oddalonych od Rosji sprawy zmierzają w złym kierunku - stwierdziła Kallas, podając przykład austriackich kontraktów gazowych. - Tam nie ma poparcia dla tej inicjatywy - dodała.
Minister Tsahkna zauważył, że żadna z unijnych stolic nie chce się oficjalnie przyznawać do kontaktów z Moskwą, jednak "lobby przedsiębiorców jest bardzo widoczne, co było przecież do przewidzenia".
REKLAMA
- Rosja: atak dronów w Rostowie nad Donem. Spadły tuż obok sztabu odwiedzanego wcześniej przez Putina
- Żaryn pokazał kolejne absurdy rosyjskiej propagandy. Sugerują, że Polska miałaby zaatakować... Litwę
- Rosjanie nadal porywają ukraińskie dzieci. W procederze uczestniczy Białoruś
"Sukcesem Trójmorza jest zmiana mentalności regionu i wiara we własne możliwości". Przydacz po szczycie w Bukareszcie
PAP,pkur
REKLAMA