Uroczystości w Gietrzwałdzie. 146. rocznica objawień maryjnych
W sobotę w Gietrzwałdzie na Warmii rozpoczną się dwudniowe uroczystości z okazji 146. rocznicy objawień Najświętszej Maryi Panny połączone z 57. Dożynkami Archidiecezjalnymi.
2023-09-09, 11:53
W Gietrzwałdzie na Warmii to jedyne w Polsce miejsce objawień Matki Bożej, które zostało uznane przez Kościół katolicki.
Sobotni program uroczystości
W sobotę uroczystości rocznicowe rozpocznie o godz. 18.00 Msza św. połączona z Nieszporami ku czci Matki Boskiej Gietrzwałdzkiej. Na dziś zaplanowano też Różaniec, Apel Maryjny i Procesję Maryjną. Od godz. 21.30 w bazylice gietrzwałdzkiej czuwać będzie młodzież podczas Wieczoru Uwielbienia.
Msza św. odpustowa w niedzielę
Z kolei jutro uroczystości rozpocznie o godzinie 10.00 Modlitwa Różańcowa przy źródełku. Msza Święta odpustowa na gietrzwałdzkich błoniach zostanie odprawiona o 11.00. Przewodniczyć jej będzie biskup Romuald Kamiński, ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej.
Objawienia sprzed 146. laty
Gietrzwałd stał się sławny dzięki objawieniom Matki Bożej, które miały miejsce 19 lat po objawieniach w Lourdes i trwały od 27 czerwca do 16 września 1877 roku.
W tym czasie Matka Boża ukazała się 160 razy dwóm dziewczynkom - trzynastoletniej Justynie Szafryńskiej i dwunastoletniej Barbarze Samulowskiej. Obie pochodziły z niezamożnych polskich rodzin.
Według przekazu wizjonerek widziały one Maryję na klonie rosnącym nieopodal kościoła. Matka Boża mówiła do nich po polsku, w gwarze warmińskiej, co odczytano jako znak, ponieważ kraj znajdował się wówczas pod zaborami. Warmia w zaborze pruskim była poddana silnej germanizacji, a Kościół - prześladowaniom. Maryja zachęcała do powstrzymania się od grzechów, życia w trzeźwości oraz odmawiania modlitwy różańcowej.
Początkowo Matka Boża objawiała się tylko Justynie, a od 30 czerwca również Barbarze. Od lipca dziewczynki miały codziennie objawienia w czasie wieczornego nabożeństwa różańcowego. 8 września Maryja Panna pobłogosławiła źródełko, z którego pielgrzymi do dziś czerpią wodę, przynoszącą liczne uzdrowienia.
REKLAMA
Zobacz na i.pl: Lidl-owskie monstrum w Gietrzwałdzie? Zapytaj posłów i senatorów
Cel licznych pielgrzymek
Już w trakcie objawień w 1877 roku Gietrzwałd stał się celem licznych pielgrzymek. Według dokumentów przez trzy miesiące przybyło tam około 300 tysięcy Polaków z trzech zaborów, a także liczni wierni z zagranicy. W późniejszych latach wydarzenia te nie tylko budziły wiarę, lecz także ducha patriotyzmu i poczucie jedności. Pielgrzymi ze wszystkich zaborów wędrowali do sanktuarium w strojach ludowych, kultywując tradycje narodowe.
Obecnie liczbę wiernych odwiedzających sanktuarium w Gietrzwałdzie szacuje się na 300 tysięcy osób rocznie.
Zobacz także TVP Info: Megacentrum Lidla w sercu Warmii. Mieszkańcy protestują
Jan Paweł II o Gietrzwałdzie
Jan Paweł II, w 2002 roku, przesłał list z okazji 125. rocznicy objawień. Podkreślił w nim, że pielgrzymuje w duchu do sanktuarium gietrzwałdzkiego, by dziękować Maryi za Jej obecność i matczyną opiekę.
"Wydaje się, że dziś, choć nastały nowe czasy, o ileż bardziej szczęśliwe dla Polski i Polaków, słowa Maryi nie utraciły swej wymowy. W dobie otwarcia na świat, które tak wiele znaczy dla ludzkiej wolności, nadal są one wezwaniem do troski o zachowanie polskiego ducha w myśleniu i działaniu, polskiej kultury i polskiej tożsamości narodowej, budowanej przez wieki na fundamencie umiłowania Boga i Ojczyzny" - napisał Papież Polak.
Czytaj także:
REKLAMA
- "Sprawa jest bulwersująca". Jerzy Szmit o planach budowy centrum dystrybucyjnego w Gietrzwałdzie
- Protest w Gietrzwałdzie. Kilkaset osób sprzeciwia się budowie centrum dystrybucyjnego Lidla
IAR/kg
REKLAMA