more_horiz

"Sprawa jest bulwersująca". Jerzy Szmit o planach budowy centrum dystrybucyjnego w Gietrzwałdzie

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2023 19:05
- Dokąd decyzja ostatecznie nie zapadła, można protestować, przeciwstawiać się, nawoływać od refleksji, dobrze, że to się dzieje. Te protesty są potrzebne (...). Jeżeli to centrum powstanie zmieni się zupełnie charakter Gietrzwałdu, niepowtarzalnego miejsca, które promieniowało zawsze polskością i wielkim duchem - mówił w Polskim Radiu 24 Jerzy Szmit, były wiceminister infrastruktury.
Bazylika w Gietrzwałdzie
Bazylika w Gietrzwałdzie Foto: shutterstosk / grzejan

Kilkaset osób przeszło ulicami Gietrzwałdu w proteście przeciw planowanej budowie centrum dystrybucyjnego Lidla. Podkreślają, że inwestycja nie powinna powstać w pobliżu wsi, na której terenie jest Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej.

Jerzy Szmit określił sprawę jako bulwersującą, ale i zagadkową. - Mówimy o gigantycznym obiekcie, centrum logistycznym, kilkadziesiąt hektarów pod dachem, to będzie absolutna dominanta wobec sanktuarium i całej wsi (…) To zagadkowa lokalizacja, 20 km dalej jest Olsztynek i skrzyżowanie dróg S7 i S51, dróg ekspresowych, idealnie nadających się do tego typu inwestycje obiektów logistycznych - zauważył. - Niewątpliwie bulwersujące jest to, że wójt gminy doprowadził do tego, że Lidl być zwolniony przez 3 lata z podatku od nieruchomości, jest obietnica dalszych zwolnień, to jest zupełne horrendum - dodał gość Tadeusza Płużańskiego.

Posłuchaj
07:14 PR24 2023_06_03-17-21-30 G2.mp3 Jerzy Szmit o budowie centrum logistycznego w Gietrzwałdzie (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Gietrzwałd odwiedził reporter Polskiego Radia Tomasz Zielenkiewicz:

Posłuchaj
05:24 PR24 2023_06_03-17-06-05 G1.mp3 Korespondencja Tomasza Zielenkiewicza

Gietrzwałd stał się sławny dzięki Objawieniom Matki Bożej, które trwały od 27 czerwca do 16 września 1877 roku - wówczas w zaborze pruskim. Głównymi wizjonerkami były: trzynastoletnia Justyna Szafryńska i dwunastoletnia Barbara Samulowska. Matka Boża mówiła do nich po polsku. Prosiła o odmawianie różańca.

Czytaj także:

11 września 1977 odbyły się uroczystości stulecia objawień Matki Bożej, którym przewodniczył kardynał Karol Wojtyła, metropolita krakowski. W tym dniu biskup Józef Drzazga, biskup warmiński, uroczyście zatwierdził kult objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie. 24 czerwca 2002 roku papież Jan Paweł II przesłał list z okazji 125. rocznicy objawień Matki Bożej, w duchu pielgrzymując do sanktuarium gietrzwałdzkiego, by dziękować Maryi za Jej obecność i matczyną opiekę.

Gietrzwałd to jedyne w Polsce miejsce objawień maryjnych uznane przez Kościół katolicki. Jest to jedno z 12 miejsc objawień na świecie, obok Gwadelupe, La Salette, Fatimy czy Lourdes, które zostały uznane za autentyczne.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: Jerzy Szmit

Data emisji: 03.06.2023

Godzina emisji: 17.21

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także