Beatyfikacja rodziny Ulmów. Msza Święta w Markowej rozpocznie się o godz. 10.00

W niedzielę o godzinie 10.00 w Markowej na Podkarpaciu rozpocznie się msza święta beatyfikacyjna rodziny Ulmów. Po raz pierwszy w historii Kościoła błogosławioną zostanie ogłoszona wspólnie cała rodzina. Józef, Wiktoria oraz ich siedmioro dzieci zostali zamordowani w 1944 roku przez Niemców za ukrywanie ośmiorga Żydów z rodzin Goldmanów, Grünfeldów i Didnerów.

2023-09-10, 05:45

Beatyfikacja rodziny Ulmów. Msza Święta w Markowej rozpocznie się o godz. 10.00
Beatyfikacja rodziny Ulmów odbędzie się 10 września w Markowej na Podkarpaciu. Foto: PAP/Darek Delmanowicz

Aktu beatyfikacji dokona wysłannik papieża Franciszka, kardynał Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych. Hierarcha podkreślił, że niedzielna uroczystość stanowi potwierdzenie męczeńskiej śmierci dziewięcioosobowej rodziny.

Beatyfikacja rodziny Ulmów. "Pierwszy raz w historii Kościoła"

Jak zauważył, po raz pierwszy w historii Kościoła do grona błogosławionych zostanie włączona cała rodzina. - Mamy przykład świętej Teresy z Lisieux, jej świętych rodziców, są także inne święte rodziny, ale tam osoby były beatyfikowane, kanonizowane pojedynczo. W tym przypadku, przypadku męczeństwa, z tego samego powodu zostaje beatyfikowana cała rodzina. Przede wszystkim rodzice, a wobec wiary i edukacji rodziców chrześcijan, jako męczennicy zostały uznane także ich dzieci - wyjaśniał kardynał Marcello Semeraro.

Jak dodał, w kontekście historii Ulmów szczególna jest ich relacja z Żydami. Wysłannik papieża Franciszka tłumaczył, że Józef i Wiktoria wraz z dziećmi, poprzez decyzję o przyjęciu ośmiorga zagrożonych eksterminacją osób, "obronili i przechowali" korzeń wiary, z której wyrósł sam Jezus Chrystus.

W sobotę podczas wizyty w parafii świętej Doroty w Markowej papieski wysłannik wpisał do księgi chrztów przy imionach Ulmów dopisek "błogosławieni".

REKLAMA

"Samarytanie z Markowej"

Postulator procesu beatyfikacyjnego ks. dr Witold Burda przypomniał, że określenie Ulmów mianem "Samarytan z Markowej" wzięło się ze znalezionej w ich domu Biblii. - Dwa podkreślenia na czerwono i wymowny tytuł przypowieści o miłosiernym Samarytaninie i ołówkiem pod spodem dopisane słowo »tak!«. A drugi tekst z Kazania na Górze - jeśli miłujecie tylko tych, którzy was miłują, jaką będziecie mieć za to nagrodę. (...) Miłość jest silniejsza niż śmierć i nienawiść, to jest absolutnie wyjątkowe przesłanie tej beatyfikacji - mówił ks. dr Witold Burda.

Sam akt beatyfikacji nastąpi przed śpiewem hymnu "Chwała na wysokości Bogu". Na prośbę arcybiskupa przemyskiego Adama Szala o włączenie rodziny Ulmów w poczet błogosławionych, przewodniczący liturgii kardynał Marcello Semeraro odpowie, odczytując list papieża Franciszka. Następnie odsłonięty zostanie portret beatyfikacyjny nowych błogosławionych - Józefa i Wiktorii oraz dzieci: Stanisławy, Barbary, Władysława, Franciszka, Antoniego, Marysi oraz bezimiennego, które narodziło się w czasie egzekucji.

Oprawę muzyczną mszy świętej zapewni ponad 700-osobowy chór i 550-osobowa orkiestra. Na uroczystość specjalnie przygotowano pieśń "Błogosławiona Rodzino Ulmów". Uczestnicy uroczystości połączą się również z Watykanem, gdzie podczas modlitwy Anioł Pański papież Franciszek pozdrowi Markową.

Posłuchaj

O 10.00 w Markowej na Podkarpaciu rozpocznie się msza święta beatyfikacyjna rodziny Ulmów. Po raz pierwszy w historii Kościoła błogosławioną zostanie ogłoszona wspólnie cała rodzina. Relacja Karola Darmorosa (IAR) 0:54
+
Dodaj do playlisty

Prezydent stworzył komitet obchodów beatyfikacji

Po zakończeniu mszy świętej głos zabierze prezydent Andrzej Duda. Ponadto o 13.15 prezydent złoży również wieniec przed pomnikiem Pamięci Żydów Obywateli II Rzeczypospolitej na cmentarzu wojennym w Jagielle-Niechciałkach. Monument upamiętnia Żydów zamordowanych w Markowej w latach 1942-1944 przez funkcjonariuszy niemieckich formacji okupacyjnych.

REKLAMA

Kilka miesięcy temu prezydent Duda zainicjował powstanie komitetu obchodów towarzyszących beatyfikacji. W ramach tych wydarzeń zorganizowano szereg inicjatyw o charakterze kulturalnym, edukacyjnym oraz społecznym. Prezydencki komitet nie kończy swej działalności z chwilą beatyfikacji, różne projekty mają być realizowane co najmniej do 80. rocznicy zbrodni w Markowej, czyli 24 marca przyszłego roku.

Zawiłości procesu beatyfikacyjnego rodziny Ulmów

Gdy rozpoczynał się proces beatyfikacyjny kandydatów na ołtarze - 17 września 2003 roku - wówczas rodzina Ulmów była w grupie 122 męczenników II wojny światowej. Z uwagi na niemożność zgromadzenia materiału dowodowego, grupa ta zmniejszyła się do 89 osób.

W celu zebrania zeznań świadków oraz dokumentacji dotyczącej domniemanego męczeństwa rodziny Ulmów, w archidiecezji przemyskiej odbył się proces rogatoryjny, który zakończył się w 2008 roku. Następnie akta przekazano do Watykanu. Po latach prac, w 2017 roku metropolita przemyski arcybiskup Adam Szal zwrócił się do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych o wyłączenie procesu Józefa i Wiktorii Ulmów i ich siedmiorga dzieci z procesu męczenników II wojny. Po uzyskaniu zgody, w archidiecezji przemyskiej został otwarty nowy, niezależny proces beatyfikacyjny dotyczący męczeństwa Sług Bożych Rodziny Ulmów.

Zwieńczeniem procesu było ogłoszenie przez papieża Franciszka dekretu o heroiczności cnót rodziny Ulmów, które nastąpiło 17 grudnia 2022 roku. Dekret otwierał drogę do beatyfikacji.

REKLAMA

Czytaj również:

Posłuchaj

Liturgiczne wspomnienie Rodziny Ulmów przypadnie 7 lipca i nawiązywać będzie o zawarcia małżeństwa przez Józefa i Wiktorię. Relacja Małgorzaty Jędrzejczyk (IAR) 1:00
+
Dodaj do playlisty

IAR/jmo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej