Tysiące fałszywych reklam i niebezpiecznych domen. Cyberoszuści wykorzystywali Baltic Pipe oraz Teslę

Zespół CSIRT Komisji Nadzoru Finansowego zgłosił w sierpniu 1.031 fałszywych reklam i 2.007 niebezpiecznych domen wykorzystujących wizerunki znanych instytucji. Ponad połowa wykrytych prób oszustwa dotyczyła Baltic Pipe - poinformował CSIRT KNF.

2023-09-11, 11:13

Tysiące fałszywych reklam i niebezpiecznych domen. Cyberoszuści wykorzystywali Baltic Pipe oraz Teslę
Oszuści publikują fałszywe reklamy w mediach społecznościowych, które prowadzą do niebezpiecznych stron, gdzie wymagane jest dokonanie rejestracji. W ten sposób pozyskują dane. Foto: Shutterstock/Gorodenkoff

Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego zamieścił w poniedziałek na Twitterze podsumowanie swojej działalności w sierpniu.

"Cyberprzestępcy publikując fałszywe reklamy w mediach społecznościowych wykorzystują wizerunki znanych instytucji. Zespół CSIRT KNF zgłosił w sierpniu 1.031 fałszywych reklam i 2.007 niebezpiecznych domen związanych z tym oszustwem" - poinformował CSIRT KNF.

51 proc. fałszywych ogłoszeń

"Oszuści publikują fałszywe reklamy w mediach społecznościowych, które prowadzą do niebezpiecznych stron, gdzie wymagane jest dokonanie rejestracji" - wyjaśniono.
Wskazano, że cyberprzestępcy pozyskując w ten sposób dane, nawiązują kontakt z ofiarami i zachęcają je do zainwestowania swoich oszczędności.

Z załączonej do wpisu infografiki wynika, że w sierpniu 2023 r. cyberprzestępcy najczęściej nawiązywali w swoich oszustwach do projektu Baltic Pipe realizowanego przez polskiego operatora gazociągów przesyłowych Gaz-System oraz operatora duńskiego systemu przesyłowego gazu Energinet. Wizerunek tego przedsięwzięcia został wykorzystany w 51 proc. fałszywych ogłoszeń.

REKLAMA

Drugie miejsce zajęła pod tym względem produkująca samochody elektryczne amerykańska firma Tesla, której wizerunek pojawił się w 24 proc. prób oszustwa.
W dalszej kolejności przestępcy podszywali się m.in. pod PGNiG z Grupy Orlen (6 proc.), inne spółki Skarbu Państwa (3 proc.) oraz banki (2 proc.).

Zespół Komisji Nadzoru Finansowego

Zespół CSIRT KNF realizuje zadania Sektorowego Zespołu Cyberbezpieczeństwa we współpracy z podmiotami krajowego systemu cyberbezpieczeństwa, a w szczególności zespołami CSIRT poziomu krajowego.

Sektorowy Zespół Cyberbezpieczeństwa został utworzony przez Komisję Nadzoru Finansowego.

PR24.pl, IAR, PAP, DoS

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej