Państwa starej UE nie powinny obchodzić zasady jednomyślności. Potrzeba reform instytucjonalnych
Pogłębiające się kryzysy na zachodzie Europy, np. niekontrolowana migracja z Afryki, przyczyniają się do umacniania się procesów politycznych w Europie dających nadzieję na zbudowanie stronnictwa reform w UE. "Chcemy silnej Unii Europejskiej, ale warunkiem jej istnienia jest siła (wynikająca z suwerenności) państw członkowskich. Silna Polska w silnej Unii to nasza niezmienna dewiza" - zadeklarował PiS w programie wyborczym.
2023-09-19, 15:30
"Obecność Polski w strukturach Unii Europejskiej jest trwałym elementem naszej polityki. Polacy zawsze byli i będą Europejczykami. Rząd Jana Olszewskiego, który m.in. współtworzyło Porozumienie Centrum dążył do integracji ze Wspólnotami Europejskimi i NATO wbrew elitom post-komunistycznym i części elit postsolidarnościowych (tzw. koncepcja NATO-bis i EWG-bis).
Prawo i Sprawiedliwość w trakcie kampanii referendalnej aktywnie zachęcało do głosowania za wejściem do Unii Europejskiej. Cieszymy się z korzyści integracji, z których na co dzień korzystają Polacy, jak np. swoboda przemieszczania się, wspólny rynek czy dopłaty dla rolników. Nasz rząd jest i będzie gwarantem polityki obrony kieszeni Polaków przed przerzucaniem na nich kosztów reform UE, czego życzyłyby sobie Bruksela i Berlin oraz ich stronnicy w Polsce.
Suwerenne kształtowanie UE

REKLAMA
TSUE zdecydował bez podstaw prawnych o nakładaniu kar pieniężnych z powodu niewykonania tzw. środków tymczasowych. Komisja Europejska zaczęła używać wspólnych środków unijnych jako narzędzia nacisku finansowego na państwa.
Pomysły centralizacyjne
Co więcej, część dużych państw członkowskich, przy wsparciu większości w Parlamencie Europejskim, próbuje forsować usankcjonowanie tych zjawisk i narzucić kolejne pomysły centralizacyjne, np. odejście od zasady jednomyślności przy podejmowaniu przez UE decyzji w strategicznych obszarach. Wyzwaniem stojącym przed Polską jest nie tylko zdecydowane przeciwstawienie się tym zjawiskom, próbom ich sankcjonowania i wzmacniania, ale też przedstawienie alternatywy rozwoju instytucjonalnego UE i pozyskanie do jej poparcia koalicji sojuszników.
W związku z tym Polska powinna forsować rozwiązania mające na celu uniemożliwienie działania instytucji brukselskich poza traktatami i wyrażać sprzeciw wobec prób forsowania przez część państw, z Niemcami, Francją i krajami Beneluksu na czele, zmian instytucjonalnych, polegających na rezygnacji z zasady jednomyślności" - napisano w planie PiS.
PolskieRadio24.pl/ IAR/ PAP/ mib
REKLAMA