Politycy z Niemiec dostrzegli kryzys migracyjny. Krytykują szefową KE i żądają natychmiastowego działania
Nadszedł czas, aby Ursula von der Leyen jako przewodnicząca Komisji Europejskiej w końcu zareagowała, ponieważ trzeba rozwiązać ten problem na szczeblu europejskim – stwierdziła Marie-Agnes Strack-Zimmermann (FDP), nawiązując do kryzysu migracyjnego. Do ograniczenia migracji wezwał także lider Europejskiej Partii Ludowej Manfred Weber (CSU).
2023-09-19, 14:55
- Europa de facto znalazła się w nowym kryzysie migracyjnym - podkreślił Weber w komentarzu dla RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND). "Narasta także krytyka wobec przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen" – zauważa RND.
Górny limit przyjmowania migrantów
Premier Bawarii Markus Soeder (CSU) zaproponował wcześniej m.in. "zatrzymanie napływu uchodźców powyżej pewnego poziomu", opowiadając się za przyjęciem górnego limitu przyjęć na poziomie 200 tys. migrantów rocznie.
- Górny limit nie rozwiązuje problemu. Jedynym rozsądnym sposobem na osiągnięcie postępu w tej złożonej kwestii migracji jest stała kontrola i porządek w ramach europejskich – powiedział w poniedziałek w Berlinie zastępca rzecznika rządu Wolfgang Buechner.
- Uchwała rządu ws. nielegalnej migracji. Premier Morawiecki: cała UE może być Lampedusą
- Kryzys migracyjny. Prezes PiS: jedyną metodą walki jest realne uszczelnianie granic
Zdaniem polityków SPD i FDP nakładanie limitu nie jest prawnie możliwe, ponieważ "prawo do azylu jest indywidualnym prawem podstawowym, którego nie można liczebnie ograniczać".
Czas na reakcję szefowej KE
Marie-Agnes Strack-Zimmermann (FDP) w związku z sytuacją panującą na zewnętrznych granicach UE (w tym we Włoszech) wezwała Ursulę von der Leyen do podjęcia natychmiastowych działań.
- Nadszedł czas, aby przewodnicząca KE w końcu zareagowała, ponieważ jest potrzeba rozwiązania problemu na poziomie europejskim. Pani von der Leyen musi w końcu przystąpić do działania. Należy chronić zewnętrzne granice Europy – stwierdziła Strack-Zimmermann w komentarzu dla RND.
REKLAMA
Czytaj także w i.pl: Nowy spot Prawa i Sprawiedliwości. "Ursula von der Leyen ogłosiła fatalny plan dla Europy"
Jak zaznaczyła Strack-Zimmermann, już w krajach pochodzenia uchodźców należy wyjaśniać, czy na prośbę o azyl będzie można odpowiedzieć pozytywnie, a w indywidualnych przypadkach – czy istnieje powód do ochrony na mocy Konwencji Genewskiej.
- Musimy też natychmiast odesłać uchodźców, którzy pochodzą z bezpiecznych krajów. Wszystko to musi się odbyć teraz, natychmiast – podkreśliła.
Bezczynność nie pomaga
O wprowadzenie ograniczeń apelował także przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej Manfred Weber (CSU).
REKLAMA
Czytaj także w niezalezna.pl: Migranci wciąż dopływają na Lampedusę. Mieszkańcy mają dość - wyszli na ulice!
- Europa de facto pogrążyła się w nowym kryzysie migracyjnym. Nie da się tego zwalczyć bezczynnością, a jedynie zdecydowanymi działaniami. Kanclerz i ministerstwo spraw wewnętrznych nie mogą dłużej ignorować problemu. Obok humanitaryzmu potrzebna jest również ścisła kontrola i ograniczenia – stwierdził Weber.
PAP/IAR/fc
REKLAMA