Program "Ciepłe Mieszkanie". Minister Moskwa: chcemy zlikwidować pół miliona "kopciuchów"

2023-09-22, 09:25

Program "Ciepłe Mieszkanie". Minister Moskwa: chcemy zlikwidować pół miliona "kopciuchów"
Program "Ciepłe Mieszkanie" skierowany jest do mieszkańców zabudowy wielorodzinnej; mogą oni wymienić m.in. przestarzałe, wysokoemisyjne, a tym samym nieekologiczne piece. Foto: Shutterstock/Sahara Prince

Naszym celem jest zlikwidowanie do 2030 roku 500 tys. "kopciuchów" w budynkach wielorodzinnych - zapowiedziała w piątek w TVP 1 minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

W czwartek minister ogłosiła drugą edycję programu "Ciepłe Mieszkanie", z budżetem 1,75 mld zł. Jak mówiła, to kolejne działania na rzecz czystego powietrza w Polsce.

Szefowa resortu Anna Moskwa wyjaśniła w telewizyjnej Jedynce, że tak zwane kopciuchy to nie tylko domy indywidualne, ale również kamienice, bloki i budynki wielorodzinne.

- Dla tych rodzin mamy gotową nową ofertę i dla mieszkań w tych budynkach wielorodzinnych nawet do 40 tysięcy dofinansowania. Dla wspólnot nawet 375 tysięcy dofinansowania dla tych małych wspólnot, tych, których nie ma w programach Banku Gospodarstwa Krajowego, od trzech mieszkań na termomodernizację, na wymianę źródła ciepła tak, żeby obniżyć rachunki i oddychać czystym powietrzem - powiedziała Anna Moskwa.

Szczegóły programu

Program "Ciepłe Mieszkanie" skierowany jest do mieszkańców zabudowy wielorodzinnej; mogą oni wymienić m.in. przestarzałe, wysokoemisyjne, a tym samym nieekologiczne piece na kotły gazowe, kotły na pellet drzewny o podwyższonym standardzie, ogrzewanie elektryczne, pompy ciepła. Z pieniędzy NFOŚiGW można też lokal podłączyć do efektywnego zbiorczego źródła ciepła w budynku czy do sieci ciepłowniczej.

Dofinansowywana jest również wymiana okien i drzwi, a także modernizacja instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. Program rozszerzono m.in. o najemców lokali komunalnych. Wnioski mogą składać również wspólnoty mieszkaniowe od 3 do 7 lokali.

Większa dotacja dla mniej zamożnych

Jak poinformowano, im gospodarstwo domowe osiąga niższy dochód, tym dotacja z programu może być wyższa; może ona wynieść od 16,5 tys. zł do 43,9 tys. zł w przypadku, kiedy gmina znajdzie się na liście 163 gmin najbardziej zanieczyszczonych.

Zobacz również w i.pl: Startuje program „Ciepłe Mieszkanie”. Zobacz, co trzeba zrobić, żeby dostać dofinansowanie

Natomiast wspólnoty mogą sięgać po dotacje w wysokości 375 tys. zł na jedną inwestycję, kiedy zadanie będzie się składało z kompleksowej termomodernizacji, wymiany "kopciucha", montażu instalacji fotowoltaicznej. Jeżeli w danym budynku wcześniej wymienione było źródło ciepła na czyste źródło nieemitujące zanieczyszczeń, to wspólnota może otrzymać do 150 tys. zł na to, żeby docieplić budynek, jeśli nie był wcześniej termomodernizowany.

Posłuchaj

Minister Anna Moskwa mówi o programie "Ciepłe mieszkanie" (IAR) 0:28
+
Dodaj do playlisty

Czytaj także tvp.info: Startuje „Ciepłe Mieszkanie”. Gigantyczny budżet, ile można dostać?

Jak poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska, program „Ciepłe mieszkanie” realizowany będzie w latach 2022-2026, przy czym zobowiązania podejmowane będą do 30 czerwca 2024 r. (zawieranie przez WFOŚiGW umów z gminami), a środki wydatkowane będą przez wojewódzkie fundusze do 31 grudnia 2026 r. Pierwszy nabór wniosków w programie ogłoszono 21 lipca 2022 r.; drugi nabór rozpocznie się 29 września 2023 r. 

Czytaj także:

PAP/IAR/PR24.pl/mk

Polecane

Wróć do strony głównej