more_horiz
Gospodarka

Program "Ciepłe Mieszkanie". Będzie można wymienić wysokoemisyjne piece na kotły gazowe. Sprawdź szczegóły

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2023 10:16
Ogłaszamy kolejny program "Ciepłe Mieszkanie", na który przeznaczamy 1,75 mld zł - wskazała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Podkreśliła, że to kolejne działania na rzecz czystego powietrza.
Program Ciepłe Mieszkanie pozwoli na wymianę starych pieców na kotły gazowe.
Program "Ciepłe Mieszkanie" pozwoli na wymianę starych pieców na kotły gazowe.Foto: Shutterstock/ Stokkete

Jak stwierdziła szefowa klimatu Anna Moskwa podczas czwartkowej konferencji prasowej w Radomiu, jakość powietrza w Polsce poprawia się. - W 2022 r. w porównaniu do roku 2021 r. ta jakość powietrza wzrosła. Jednocześnie mamy perfekcyjną jakość pomiarów powietrza, co zostało potwierdzone przez KE - zauważyła minister klimatu.

Działania na rzecz czystego powietrza

Jednocześnie ogłosiła kolejny program "Ciepłe Mieszkanie", z budżetem 1,75 mld zł. Jak dodała, to kolejne działania na rzecz czystego powietrza w Polsce.

Program "Ciepłe Mieszkanie" skierowany jest do mieszkańców zabudowy wielorodzinnej; mogą oni wymienić m.in. przestarzałe, wysokoemisyjne, a tym samym nieekologiczne piece na kotły gazowe, kotły na pellet drzewny o podwyższonym standardzie, ogrzewanie elektryczne, pompy ciepła. Z pieniędzy NFOŚiGW można też lokal podłączyć do efektywnego zbiorczego źródła ciepła w budynku czy do sieci ciepłowniczej. Dofinansowywana jest również wymiana okien i drzwi, a także modernizacja instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej.

Zastępca prezesa NFOŚiGW Paweł Mirowski poinformował podczas konferencji w Radomiu, że druga edycja programu "Ciepłe mieszkanie" została na prośbę samorządów rozszerzona m.in. o najemców lokali komunalnych i wspólnoty mieszkaniowe od 3 do 7 lokali. Potwierdziła to obecna na konferencji doradczyni społeczna minister klimatu i środowiska, sekretarz pow. przysuskiego (woj. mazowieckie) Marta Zbrowska.

-Samorządowcy wielokrotnie podkreślali, iż brakuje programu, który będzie pozwalał na termomodernizację i wymianę źródeł ciepła w mieszkaniach komunalnych. Dzisiaj taki program jest ogłaszany. Sądzę, że będzie się on cieszył bardzo dużym zainteresowaniem – powiedziała Marta Zbrowska.

Wiceprezes NFOŚiGW zwrócił uwagę, że w drugiej edycji programu podwyższono także kwoty dofinansowania, które możliwe są do uzyskania.

-W "Czystym powietrzu" jak i w "Ciepłym mieszkaniu" mamy trzy poziomy dofinansowania i końcowy grant, który może otrzymać przysłowiowy Kowalski, uzależniony jest od dochodu. Zasada jest prosta: im gospodarstwo domowe osiąga niższy dochód, tym ta dotacja z programu "Ciepłe mieszkanie" może być wyższa. Dotacja może wynosić od 16,5 tys. zł aż do 43,9 tys. zł w przypadku, kiedy gmina znajdzie się na liście 163 gmin najbardziej zanieczyszczonych – wyjaśnił Mirowski.

Wiceprezes NFOŚiGW dodał, że wspólnoty natomiast mogą sięgać po dotacje w wysokości 375 tys. zł na jedną inwestycję.

-Oczywiście to wysokie dofinansowanie może być udzielone, kiedy to zadanie będzie składało się z kompleksowej termomodernizacji z wymiany kopciucha, montażu instalacji fotowoltaicznej - podkreślił zastępca prezesa NFOŚiGW.

Wskazał też, że jeżeli w danym budynku źródło ciepła zostało wcześniej wymienione na czyste źródło nieemitujące zanieczyszczeń, to wspólnota może otrzymać do 150 tys. zł, żeby docieplić budynek, jeśli nie był wcześniej poddany termomodernizacji.


Czytaj także:

PolskieRadio24.pl/ IAR/ PAP/ mib