ONZ krytykuje represje na Białorusi. "Sytuacja praw człowieka pozostaje poważna"
ONZ potępiła w piątek systematyczne represje wobec społeczeństwa obywatelskiego na Białorusi, w ramach których tysiące osób jest przetrzymywanych w więzieniach na podstawie sfabrykowanych zarzutów, a wielu ludzi jest torturowanych. Są przypadki zgonów w więzieniach i w aresztach.
2023-09-23, 01:01
- Trzy lata po kwestionowanych wyborach prezydenckich, które wywołały masowe demonstracje, sytuacja praw człowieka na Białorusi pozostaje poważna -oświadczyła w Genewie przed Radą Praw Człowieka ONZ zastępca Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka Nada Al-Nashif.
Powiedziała, że przestrzeń obywatelska na Białorusi kurczy się w wyniku "kampanii przemocy i represji" i przytoczyła dane wskazujące, że rządowa lista "ekstremistów" obejmuje obecnie 3300 osób.
Represje na Białorusi
Według Nady Al-Nashif udokumentowany jest "niepokojący schemat arbitralnych aresztowań i postępowań karnych na podstawie sfabrykowanych zarzutów", które wymierzone są w przeciwników krytykujących rząd, działaczy i dziennikarzy.
Według danych ONZ od 2020 r. ponad 3750 osób zostało na Białorusi skazanych w procesach, które "charakteryzują się surowymi i nieproporcjonalnymi wyrokami pozbawienia wolności, przy niewielkim poszanowaniu rzetelnego procesu i prawa do sprawiedliwego procesu".
REKLAMA
Według ONZ obecnie na Białorusi przetrzymywanych jest 1500 osób "pod zarzutami, które mają podłoże polityczne".
Warunki aresztowanych
Al-Nashif powiedziała też, że w aresztach przebywa ponad 670 dziennikarzy, a prawie 1400 organizacji pozarządowych zamknięto. Zwróciła także na warunki pobytu w aresztach, gdzie powszechne jest stosowanie tortur, a w niektórych przypadkach "poważna przemoc psychiczna", w tym groźby śmierci i gwałty.
- Ponadto jesteśmy głęboko zaniepokojeni doniesieniami o śmierci w aresztach, w tym o przypadkach samobójstw - dodała.
Skrytykowała także niedawne zmiany w prawie białoruskim, które umożliwiają władzom odebranie obywatelstwa osobom mieszkającym za granicą i skazanym za przestępstwa takie jak "ekstremizm". - Te poprawki mogą prowadzić do bezpaństwowości i pozostawiają szerokie pole do nadużyć - stwierdziła.
REKLAMA
Czytaj również na PAP.pl: Gen. Samol: Rosja i Białoruś przeprowadzała kontrole polskich dywizji
W odpowiedzi ambasador Białorusi przy ONZ Łarysa Bielska potępiła te konkluzje, jej zdaniem oparte "na niewiarygodnych źródłach i stronniczych wnioskach". Według Bielskiej wnioski przedstawione przez A-Nashif są "częścią kampanii dezinformacji i oczerniania Białorusi przez kraje zachodnie".
- Szef MON ujawnił plany obronne z czasów PO-PSL. "Niech społeczeństwo wie, co szykował dla nich rząd Tuska"
- Szef MON: nie zważajcie na celebrytów związanych z opozycją, stójcie murem za polskim mundurem
Zobacz również: Skurkiewicz o doktrynie obronnej PO: to była polityka resetu, tak było wygodniej rozmawiać z Putinem
REKLAMA
dz/PAP, IAR
REKLAMA