Strzelanina w Marsylii. Egzekucja na ulicy, w użyciu długa broń

2023-09-29, 07:57

Strzelanina w Marsylii. Egzekucja na ulicy, w użyciu długa broń
Uliczne porachunki gangów są we Francji codziennością. Foto: shutterstock/GERARD BOTTINO

Dwie osoby zginęły, a jedna została ranna w strzelaninie, do której doszło czwartek wieczorem w Marsylii na południu Francji. "Sprawca, który był uzbrojony w długą broń, uciekł samochodem" - przekazały źródła policyjne, które cytuje AFP.

Do strzelaniny doszło około godz. 19.40 na północy miasta. Spalony samochód został później odnaleziony w pobliżu miejsca zdarzenia, jednak na razie nie udało się policji ustalić na pewno, czy to nim uciekł napastnik.

Uliczne wojny gangów

Jak pisze AFP, nie jest też jasne, czy czwartkowa strzelanina związana była z wojnami gangów, ale to właśnie one są przyczyną większości podobnych incydentów w drugim, co do wielkości, mieście Francji.

W połowie września młoda kobieta została w swoim mieszkaniu w Marsylii trafiona zabłąkanym pociskiem z automatu Kałasznikowa w czasie ulicznych porachunków gangów handlarzy narkotyków.

Czytaj także:

Minister spraw wewnętrznych Francji Gerald Darmanin zapowiedział wtedy, że w Marsylii rozlokowana zostanie w listopadzie specjalna jednostka policji do zwalczania przestępczości zorganizowanej. Mieszkańcy Marsylii w rozmowie z mediami podkreślali, że nie czują się bezpieczni w mieście nawet w swoich mieszkaniach.

Ogromna przestępczość

Francuski portal Numbeo, oceniający jakość życia w poszczególnych regionach i miastach kraju, ostrzega, że w 100-stopniowej skali przestępczość w Marsylii plasuje się na poziomie 71,71, a przestępczość związana z handlem narkotykami sięga 74,34.

Według ustaleń AFP, od początku roku w porachunkach gangów narkotykowych zastrzelone zostały w Marsylii 42 osoby, w tym trzy przypadkowe osoby. 

PAP/IAR/fc

Polecane

Wróć do strony głównej