Drugi nabór wniosków do programu "Ciepłe Mieszkanie". Podwyższono kwotę dotacji
Gminy mogą już wnioskować do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej o dofinansowanie dla swoich mieszkańców w programie "Ciepłe Mieszkanie". Dotacje na wymianę kopciuchów i poprawę efektywności energetycznej mogą otrzymać właściciele mieszkań w domach wielorodzinnych, najemcy lokali komunalnych oraz wspólnoty mieszkaniowe od trzech do siedmiu lokali.
2023-09-29, 09:45
Wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Paweł Mirowski powiedział, że "Ciepłe Mieszkanie" jest uzupełnieniem "Czystego Powietrza", z którego korzystają właściciele domów jednorodzinnych.
Posłuchaj
Zaznaczył, że w drugim naborze do "Ciepłego Mieszkania" podwyższono kwotę dotacji, która jest uzależniona od dochodu najemcy lokalu komunalnego lub właściciela mieszkania w domu wielorodzinnym.
Posłuchaj
REKLAMA
Wyższy poziom dofinansowania
Wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poinformował, że wspólnoty mieszkaniowe mogą otrzymać do 375 tys. zł dofinansowania.
Posłuchaj
Dla mieszkańców najbardziej zanieczyszczonych gmin w Polsce przewidziano wyższy o pięć punktów procentowych poziom intensywności dofinansowania. Na liście takich samorządów są obecnie 163 gminy. Dla porównania, w ubiegłorocznej edycji programu w takim wykazie znalazły się 322 gminy.
- To jest ta pokaźna wartość dotacji, którą możemy zainwestować na przykład w docieplenie całego budynku, wymianę tych indywidualnych źródeł ciepła na jedno zbiorcze czy też na montaż instalacji fotowoltaicznej - wskazał Paweł Mirowski.
REKLAMA
Nabór potrwa do końca stycznia
Umowy z gminami zainteresowanymi dofinansowaniami dla mieszkańców podpisują wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Następnie jednostka samorządu terytorialnego ogłasza na swoim terenie nabór wniosków wśród mieszkańców, czyli końcowych beneficjentów.
Dzięki programowi "Ciepłe mieszkanie" można wymienić m.in. przestarzałe, wysokoemisyjne, a tym samym nieekologiczne piece na kotły gazowe, kotły na pellet drzewny o podwyższonym standardzie, ogrzewanie elektryczne, pompy ciepła.
Posłuchaj
Z pieniędzy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej można też lokal podłączyć do efektywnego zbiorczego źródła ciepła w budynku czy do sieci ciepłowniczej. Dofinansowywana jest też wymiana okien i drzwi, a także wykonanie lub modernizacja instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej.
REKLAMA
Nabór wniosków potrwa do końca stycznia przyszłego roku.
PR1,PR24.pl, IAR, PAP, DoS, Błażej Prośniewski
REKLAMA