more_horiz
Gospodarka

Czyste Powietrze ma już pięć lat. Z programu skorzystało 700 tys. osób

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2023 12:41
W najnowszej odsłonie programu Czyste Powietrze, od 3 stycznia 2023 r., złożono 150 tys. wniosków na ponad 7,5 mld zł - powiedział w Woli pod Pszczyną (woj. śląskie) wiceprezes NFOŚiGW, pełnomocnik premiera ds. tego programu, Paweł Mirowski. Polacy chcą korzystać z tego programu - ocenił.
Pięć lat realizacji programu Czyste Powietrze to 700 tys. osób, które skorzystało z programu i złożyło wnioski na blisko 18 mld zł
Pięć lat realizacji programu Czyste Powietrze to 700 tys. osób, które skorzystało z programu i złożyło wnioski na blisko 18 mld złFoto: Vikulin/Shutterstock

Wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyjechał do Woli w gminie Miedźna, aby podsumować pięć lat funkcjonowania rządowego programu Czyste Powietrze.

Paweł Mirowski przypomniał, że program, który ruszył 19 września 2018 r., początkowo wyglądał inaczej. Ocenił, że jego najnowsza wersja, obowiązująca od 3 stycznia tego roku, pokazuje słuszność wprowadzanych zmian, co widać po ilości składanych wniosków - przeciętnie 5 tys. wniosków tygodniowo do wszystkich Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Nie trzeba składać dodatkowego wniosku

Pięć lat realizacji programu Czyste Powietrze to 700 tys. osób, które skorzystało z programu i złożyło wnioski na blisko 18 mld zł. Nigdy w historii Polski nie było takiego programu, którego walorem - szczególnie dzisiaj, kiedy mamy wysokie ceny nośników energii - jest to, że nie tylko pozwala wymienić kopciucha, ale także poprawić efektywność energetyczną budynku - przekonywał.

- A to powoduje, że możemy oszczędzić nawet 70 proc. energii, którą obecnie wykorzystujemy do ogrzania naszego domu - dodał.

Podkreślił, że Czyste Powietrze to także zasilenie gospodarstwa domowego w energię, bo od maja 2020 r. program ma również walory, które pozwala uzyskać program Mój Prąd.

- Ale nie musimy składać dodatkowego wniosku, tylko przy okazji Czystego Powietrza możemy uzyskać w jednej instalacji dofinansowanie do 15 tys. zł - zaznaczył wiceszef NFOŚiGW.

- Polacy pokazują, że zmiany, które wprowadziliśmy 3 stycznia tego roku, przyjęły się i chcą korzystać z programu. 150 tys. wniosków na ponad 7,5 mld zł - tyle zostało złożonych wniosków od 3 stycznia. Zmiany z jednej strony podwyższyły dotacje, ale z drugiej strony ułatwiły rozliczenie zadania i teraz wojewódzkie fundusze mają narzędzia, żeby to zadanie szybciej i sprawniej rozliczać - powiedział Paweł Mirowski.

Wiceprezes Funduszu podkreślił, że w ramach programu dostępne jest 103 mld zł do 2029 r.

System operatorów Czystego Powietrza

- Wnioski są w naborze ciągłym, przyjmowane różnymi sposobami. Wniosek można złożyć bezpośrednio w funduszu, w punkcie konsultacyjno-informacyjnym i przez portal gov.pl, mając podpis kwalifikowany i profil zaufany. Zatem dostępność programu jest ogromna - ocenił pełnomocnik.

Zapowiedział kolejną możliwość, planowaną od 2024 r. To stworzony na bazie trzech pilotaży system operatorów w programie Czyste Powietrze, czyli osób, które bezpłatnie dla beneficjenta będą służyły poradą, jak wypełnić wniosek, jak zrealizować inwestycje, pomogą wybrać wykonawcę, pomogą przeprowadzić przez cały proces inwestycyjny i rozliczyć to zadanie.

- I jeszcze taka ciekawa inicjatywa: sołtys ambasadorem programu Czyste Powietrze, czyli sołtysi, miejscowi liderzy, mają też być propagatorami programu - uzupełnił.

- To, co osiągnęliśmy i co zamierzamy zrobić pokazuje, że ten program jest, był i będzie strategicznym programem, jeśli mówimy o eliminacji zjawiska smogu z zabudowy jednorodzinnej - zaakcentował.

Także dla właścicieli i najemców lokali

Paweł Mirowski zapowiedział przy tym drugą, od 29 września, odsłonę programu Ciepłe Mieszkanie, kierowanego do właścicieli i najemców lokali w zabudowie wielorodzinnej.

- Ten program pozwala eliminować kopciuchy, ale także docieplać budynki wielorodzinne, bo w tym drugim naborze również wspólnoty od trzech do siedmiu lokali mogą składać wnioski - przypomniał.

- Zatem pokazujemy - jako narodowy i wojewódzkie fundusze, które nadzoruje Ministerstwo Klimatu i Środowiska - że Prawo i Sprawiedliwość, rząd Prawa i Sprawiedliwości, chce zadbać szczególnie o poprawę jakości powietrza, a te programy, które realizujemy, są strategiczne w tym temacie - zapewnił wiceprezes Mirowski.

PR24.pl, IAR, PAP, DoS