Kryzys migracyjny. Niemcy nadal będą finansować statki organizacji pozarządowych. "To promowanie cierpienia na morzu"

Na spotkaniu z włoskim ministrem spraw zagranicznych Antonio Tajanim, szefowa MSZ RFN Annalena Baerbock pozostała uparta, mówiąc, że Niemcy będą nadal finansować statki organizacji pozarządowych, zajmujące się ratowaniem migrantów na Morzu Śródziemnym. Tajani wyjaśnił, że jego zdaniem finansowanie promuje cierpienie na Morzu Śródziemnym - relacjonuje portal Tichys Einblick.

2023-09-29, 19:52

Kryzys migracyjny. Niemcy nadal będą finansować statki organizacji pozarządowych. "To promowanie cierpienia na morzu"
Niemcy będą nadal płacić statkom organizacji pozarządowych? Władze Włoch: to nasila działania przemytników. Foto: PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

"Antonio Tajani jest dyplomatyczny. Zbyt dyplomatyczny. Na konferencji prasowej ze swoją niemiecką odpowiedniczką Annaleną Baerbock podkreśla przyjaźń niemiecko-włoską" - czytamy.

Dodano, że nad wizytą wisi jednak podwójny miecz Damoklesa. "Z jednej strony pakt migracyjny, z drugiej kwestia, która skłoniła premier Giorgię Meloni do napisania listu do kanclerza Olafa Scholza: mianowicie finansowanie statków organizacji pozarządowych przez Bundestag. Meloni zażądała odpowiedzi, Tajani obiecał zająć się tą sprawą" - napisał Tichys Einblick.

Tajani wyjaśnił, że "jego zdaniem finansowanie promuje cierpienie na Morzu Śródziemnym". podkreślając, że "Włochy są zainteresowane tym, aby otaczające je morze było morzem pokoju i handlu, a nie morzem śmierci". Zauważył, że Baerbock "nie tylko broni swojego stanowiska, ale twierdzi, że Niemcy będą nadal płacić statkom organizacji pozarządowych".

"Baerbock chce bagatelizować tę sprawę"

Szef włoskiej dyplomacji zwrócił jednak uwagę, że "ludzie, którzy giną w wypadkach morskich, nie chcą jechać do Włoch, ale do innych części Europy (w domyśle: do Niemiec)".

REKLAMA

"Włoscy dziennikarze podnosili tę kwestię co najmniej trzy razy, najwyraźniej niezadowoleni, że Niemcom w ogóle nie przeszkadza to, że ich postawa może zostać przez niektórych odebrana jako ingerencja" - napisano na portalu.

"Wywiązała się scena, która prawdopodobnie zmroziła krew w żyłach nie tylko Tajaniego, ale także włoskiej delegacji - z powodu tak wielkiej bezczelności. Baerbock, zapytana ponownie o list Meloni i jego konsekwencje, powiedziała ze śmiechem: »Jeśli list w sprawie finansowania organizacji pozarządowych jest naszym jedynym problemem...«" - czytamy.

"Baerbock chce bagatelizować tę sprawę. Dla niej włoska szefowa rządu i poważne zaniepokojenie włoskiego społeczeństwa są kwestią drugorzędną" - zauważył Tichys Einblick.

Wiceprzewodnicząca Bundestagu oskarżona o nepotyzm

W ubiegłym roku niemiecka prasa informowała, że chadecka Unia CDU/CSU oskarżyła wiceprzewodniczącą Bundestagu Katrin Goering-Eckardt o nepotyzm. Tłem były zatwierdzone fundusze państwowe dla organizacji ratownictwa morskiego "United4Rescue".

REKLAMA

Zobacz również w i.pl: Co kierowało Angelą Merkel, kiedy otwierała drzwi migrantom? Prof. Tomasz Grzegorz Grosse: Jej działania były antyeuropejskie

"Komisja budżetowa postanowiła finansować ten zakrojony na szeroką skalę projekt kwotą dwóch milionów euro rocznie do 2026 r." - pisał portal focus.de, dodając, że "uderzające jest to, iż przewodniczący stowarzyszenia - Thies Gundlach - jest partnerem życiowym wiceprzewodniczącej Bundestagu". Goring-Eckardt wyjaśniła wtedy gazecie "Bild", że nie była bezpośrednio zaangażowana w tę decyzję.

Zobacz również w tvp.info: Francuska policja przyznaje, że nie radzi sobie z wojnami gangów w imigranckich dzielnicach

Rzym protestuje przeciwko temu, że wszyscy migranci ratowani na Morzu Śródziemnym przez organizacje pozarządowe z różnych państw schodzą na ląd wyłącznie na włoskich wybrzeżach. Co więcej, według władz Włoch obecność statków NGO nasila zjawisko wysyłania ludzi przez przemytników.

REKLAMA

Czytaj także:

[ZOBACZ TAKŻE] "Czas rozpocząć politykę twardej obrony granic". Sellin o kryzysie migracyjnym

PAP/IAR/łl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej