Prezydent Duda w święto WOT: żołnierze są zawsze gotowi i zawsze blisko
- Dziękuję żołnierzom i dowódcom Wojsk Obrony Terytorialnej za bycie obywatelami służącymi ochotniczo ojczyźnie. W szeregach WOT jest już 38,5 tys. żołnierzy - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas obchodów 6-lecia powstania formacji.
2023-09-30, 14:00
W sobotę w Rzeszowie prezydent Andrzej Duda oraz minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak wzięli udział w święcie Wojsk Obrony Terytorialnej. Prezydent w swoim wystąpieniu podziękował żołnierzom służącym w WOT oraz dowódcom. Podkreślił, że WOT to 38,5 tys. obywateli służących ochotniczo ojczyźnie.
Jedna trzecia spośród żołnierzy ma wyższe wykształcenie, ponad jedna trzecia ma wykształcenie techniczne i specjalizacje, których "wojsko w normalnych warunkach nie byłoby w stanie pozyskać". To informatycy, eksperci z różnych dziedzin, w tym eksperci logistyki - wyliczał prezydent. - Dziękuję wam także, że odpowiadacie na ten zew. Zew potrzeby budowania bezpieczeństwa. Także w ramach odpowiedzialności każdego obywatela za losy jego ojczyzny - zaznaczył.
Zobacz w PAP: Premier w Dęblinie: rząd PO-PSL nie wierzył w polską armię, dlatego linia Wisły była linią śmierci w czasach Tuska [ZDJĘCIA]
Prezydent przypomniał, że od początku swojej prezydentury w 2015 roku pracował z ówczesnym szefem MON Antonim Macierewiczem nad powołaniem Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak zauważył, pomysłowi temu przyświecał jeden zasadniczy cel, aby obywatele którzy mają swoją pracę, rodziny i codzienne zadania, mogli, jeśli chcą, jednocześnie dodatkowo służyć ojczyźnie.
REKLAMA
- Potrzeba była ogromna i po stronie polskiego państwa ale także i po stronie dużej części naszych rodaków. (...) Powołane Wojska Obrony Terytorialnej, Ci którzy się do nich zgłosili natychmiast okazali się bardzo potrzebni. Wszelkie wątpliwości, które niektórzy mieli - czy jest sens, jak to będzie wyglądało, jak szybko Ci ludzie będą mogli podjąć obowiązki (...) wszystko to błyskawicznie zniknęło, kiedy okazało się że żołnierze WOT rzeczywiście są zawsze gotowi i zawsze blisko - powiedział.
Posłuchaj
"Żołnierze WOT to ważny rodzaj sił zbrojnych"
Z kolei minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podkreślił, że współpraca wojsk operacyjnych z WOT to jeden z najważniejszych elementów struktury bezpieczeństwa naszej ojczyzny. - Za naszą wschodnią granicą toczy się wojna. Władcy Kremla postanowili odbudować swoje imperium. Najlepszą odpowiedzią, najsilniejszą odpowiedzią na te zagrożenia jest budowanie siły Wojska Polskiego, a żołnierze wojsk obrony terytorialnej stanowią bardzo ważną część, bardzo ważny rodzaj sił zbrojnych - powiedział.
Podkreślił, że Wojska Obrony Terytorialnej składają się z ludzi, którzy są wierni przesłaniu jakie zostało przekazane przez żołnierzy Armii Krajowej, przesłaniu które dotyczy poświęcenia dla służby, poświęcenia dla ojczyzny.
- "Polityka rozbrajania faktycznie istniała za rządów PO". Wiceszef MSZ wskazuje przykład Straży Granicznej
- Minister Błaszczak: nie miejcie złudzeń, jak Tusk wróci do władzy to zlikwiduje Wojska Obrony Terytorialnej
Mariusz Błaszczak przekazał, odziały WOT są złożone z ochotników, z ludzi, którzy swój prywatny czas poświęcają służbie dla ojczyzny. - Wasza służba na granicy jest niezwykle istotna dla naszego bezpieczeństwa, dla rozwoju naszej ojczyzny - dodał.
Święto Wojsk Obrony Terytorialnej
Święto terytorialsów, zgodnie z decyzją ministra obrony narodowej, przypada 27 września. Ten dzień jest rocznicą powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Ta data ma szczególne znaczenie dla Wojsk Obrony Terytorialnej, z uwagi na charakter formacji i dziedziczenie tradycji żołnierzy podziemia niepodległościowego.
Wojska Obrony Terytorialnej to piąty rodzaj Sił Zbrojnych obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych. Utworzone zostały 1 stycznia 2017 roku. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności w czasie pokoju. W czasie wojny to współdziałanie z wojskami operacyjnymi. Motto formacji to "zawsze gotowi, zawsze blisko".
[ZOBACZ TAKŻE] Mariusz Błaszczak w Programie 1 Polskiego Radia
ng/IAR/PAP
REKLAMA
REKLAMA