Frekwencja na marszu Tuska dużo mniejsza, niż twierdzi KO. Policja podała liczby

2023-10-02, 15:34

Frekwencja na marszu Tuska dużo mniejsza, niż twierdzi KO. Policja podała liczby
Policja wskazała liczbę uczestników marszu opozycji w Warszawie. Foto: PAP/Marcin Obara

Zawsze szacujemy liczbę uczestników poszczególnych przedsięwzięć na potrzeby zapewnienia stosownych sił niezbędnych do zabezpieczenia, ale jej nie podajemy - poinformowała stołeczna policja, odnosząc się do frekwencji na marszu opozycji. Informacje podane w mediach pokrywają się z szacowaną frekwencją z godz. 12.00 - było ok. 100 tys. osób - podała w serwisie X warszawska policja. 

Warszawscy funkcjonariusze dzień po wydarzeniu wskazali, że "informacje podane w mediach pokrywają się z szacowaną frekwencją z godz. 12.00". Mowa o ok. 60 tys. na Rondzie Dmowskiego i ok. 40 tys. na trasie przemarszu. "Zabezpieczyliśmy również przejazd ok. 470 autokarów" - przekazała policja. 

Według zapowiedzi i oczekiwań organizatorów marszu wydarzenie pod szyldem opozycji miało zgromadzić milion uczestników. Już w dniu marszu pojawiły się komentarze i oceny, że pod względem frekwencji marsz Tuska okazał się porażką.

Bezpodstawne oskarżenie ze strony PO

- Wiemy, że uczestników było ponad milion, potwierdzają to wszystkie źródła - mówił w poniedziałek rzecznik PO Jan Grabiec, zarzucając rozpowszechnianie fake newsów tytułom informującym o frekwencji na poziomie 100 tys. ludzi. 

Taką liczbę, powołując się na nieoficjalne dane policji, podała w niedzielę m.in. Polska Agencja Prasowa.

Policja w dniu marszu nie komentowała tych danych, co Grabiec, nadinterpretowując, uznał za "zdementowanie". Opublikowany teraz komunikat ostatecznie obala narrację o milionowym marszu. 

Czytaj także:

IAR/PAP/fc

Polecane

Wróć do strony głównej