Rząd wsparł repolonizację części huty w Stalowej Woli. Większe możliwości produkcyjne sprzętu wojskowego

Huta Stalowa Wola przejęła, sprzedaną 11 lat temu chińskiej firmie LiuGong część huty, która produkowała maszyny budowalne. W przejętych dwóch halach produkowany będzie teraz sprzęt wojskowy. HSW przejęła również 574 dotychczasowych pracowników chińskiej spółki.

2023-10-03, 13:12

Rząd wsparł repolonizację części huty w Stalowej Woli. Większe możliwości produkcyjne sprzętu wojskowego
Szef MON: zatwierdziłem umowę dot. pozyskania kolejnych 152 samobieżnych armatohaubic KRAB dla WP. Foto: MON

Przejęte przez HSW hale stanowić będą I oddział huty. Jak powiedział we wtorek w hali M16 prezes HSW Jan Szwedo, wszyscy dotychczasowy pracownicy LiuGong od 1 października br. są pracownikami HSW.

Podkreślił, że przejęcie nie byłoby możliwe, gdyby nie "bardzo duże dokapitalizowanie polskiego rządu". - Dokapitalizowanie nie tylko na zakup, ale również dostosowanie tej starej części huty, sprzedanej w 2011 roku, do tego, jak wygląda obecna część huty - zaznaczył prezes Szwedo

- Wiele pracy jeszcze przed nami, ale jestem przekonany, że osiągniemy wspólny cel - dodał Szwedo, który zaznaczył, że kwota za jaką HSW stała się ponownie właścicielem części cywilnej objęta jest tajemnicą handlową.

List od prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego

W trakcie uroczystości odczytany został list wicepremiera, prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który podkreślił, że połączenie cywilnej i wojskowej części HSW to "wielki dzień w historii zakładu i miasta". Lider PiS przypomniał, że w tym roku przypada 85-istnienia HSW i miasta Stalowej Woli.

REKLAMA

"7 czerwca tego roku miałem wraz z panem premierem Mateuszem Morawieckim i panem przewodniczącym Solidarności Piotrem Dudą zaszczyt i przyjemność gościć u państwa oraz poinformować o podjęciu decyzji o dokonaniu powyższych zmian strukturalnych oraz o dokapitalizowaniu zakładu w kwocie 600 milionów złotych" - napisał wicepremier.

Prezes PiS podkreślił, że dzięki tej decyzji HSW będzie mogła "znacząca rozszerzyć swój potencjał i zwiększyć możliwości produkcyjne".

Kaczyński zwrócił uwagę, że Polska musi rozbudowywać swój potencjał militarny i produkcję przemysłową. "Taka jest polska racja stanu i tego wymagana nasz interes narodowy w obliczu wojny toczącej się na Ukrainie. Ale też chciałbym przypomnieć, że odtwarzanie mocy naszej zbrojeniówki, to element większej całości, jaka jest realizowana przez rząd Prawa i Sprawiedliwości - strategia reindustrializacji Polski. W wyborach 15 października będziemy rozstrzygać także o przyszłości przemysłu obronnego. Będziemy decydować o tym czy Polska nadal będzie stawiała na inwestycje oraz produkcję własnych towarów wysoko przetworzonych czy też powróci do roli państwa - montowni, dostarczyciela pracowników sezonowych" - napisał wicepremier.

Wzrost produkcji "Krabów"

Obecny w Stalowej Woli prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej Sebastian Chwałek powiedział, że to ważny dzień dla zakładu i miasta, a zwracając się do zebranych w hali pracowników powiedział, że "historia zatoczyła koła i państwo wracacie do HSW".

REKLAMA

Chwałek przypomniał, że obecnie z hucie produkowana jest m.in. armatohaubica Krab. Zapowiedział, że HSW będzie produkował ich jeszcze więcej niż obecnie. - Zarząd jest już dziś gotowy do tego, żeby zakład produkował ponad 50 sztuk rocznie, ale na tym nie poprzestaniemy - powiedział prezes PGZ.

Jak dodał Chwałek, w HSW powstaje też moździerz Rak, wóz piechoty Borsuk, na "którego armia już czeka". - Mam nadzieję, że między innymi w tych halach będziemy mogli rozwijać produkcję kolejnych, ważnych dla polskich Sił Zbrojnych rozwiązań - mówił szef PGZ.

Wyraził nadzieję, że nowi pracownicy przyczynią się do zwiększenia produkcji, "bo pracy będzie coraz więcej". - Mam nadzieję, że bardzo szybko będziecie mogli włączyć się do działalności dotychczasowej załogi. Mam nadzieję, że ta asymilacja przebiegnie bez żadnych problemów - powiedział Sebastian Chwałek.

Zobacz również w i.pl: Gigantyczne pieniądze dla Huty Stalowa Wola. Premier Mateusz Morawiecki: Zostaną przeznaczone na nową produkcję

REKLAMA

W uroczystości udział wziął również wiceminister infrastruktury Rafał Weber, którzy pochodzi ze Stalowej Woli. W swoim wystąpieniu przypomniał, że w 2012 r., kiedy cywilna cześć HSW była sprzedawana to politycy PiS ze Stalowej Woli protestowali przeciwko niej.

Czytaj także w tvp info: Dwa nowe kontrakty dla polskiej zbrojeniówki. „Umowy ważne dla armii”

- To było złe i nieodpowiedzialne, ale nie mieliśmy wówczas mocy sprawczej - dodał Weber.

Wiceminister podkreślił, że rząd PiS w ostatnim czasie dokapitalizował HSW kwotą w sumie 1,8 mld zł. 

REKLAMA

Czytaj także:

PAP/IAR/PR24.pl/mk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej