UE chce chronić swoje technologie w ramach strategii bezpieczeństwa. Powstała specjalna lista
Komisja Europejska opublikowała listę kluczowych technologii, które chce chronić przed rywalami na świecie. To część strategii bezpieczeństwa gospodarczego ogłoszonej w Brukseli w czerwcu na wzór działań podjętych przez Stany Zjednoczone, Australię, Japonię i Wielką Brytanią w reakcji na coraz bardziej asertywną i agresywną rolę Chin w polityce handlowej - informuje Beata Płomecka, brukselska korespondentka Polskiego Radia.
2023-10-03, 18:46
Lista opublikowana przez Komisję liczy 10 pozycji. Jednak 4 zostały wyszczególnione jako technologie wrażliwe, których ochrona ma być priorytetowa. Za strategiczne uznane zostały półprzewodniki, sztuczna inteligencja, technologie kwantowe i biotechnologia.
Bezpieczeństwo gospodarcze
Jeśli Unia uzna, że istnieje ryzyko dla jej bezpieczeństwa gospodarczego, może wprowadzić ograniczenia w eksporcie i zakaz inwestycji zagranicznych.
- To nie jest wymierzone w żaden kontynent, czy kraj. Robimy to z myślą o interesach Europy, obywateli i firm. To jest nasza misja i nie robimy tego przeciw komukolwiek - powiedział komisarz do spraw rynku wewnętrznego i przemysłu Thierry Breton.
Choć żaden kraj w dokumencie nie jest wymieniony, wiadomo, że lista była tworzona z myślą o Chinach, by nie pozyskiwały cennych, europejskich technologii.
REKLAMA
Ograniczenia USA
Prezydent USA Joe Biden ogłosił w lipcu, że siedem największych amerykańskich firm pracujących nad sztuczną inteligencją (AI) zobowiązało się dobrowolnie przestrzegać szeregu zasad mających zapewnić bezpieczeństwo ich produktów.
Podczas przemówienia w Białym Domu w obecności prezesów i przedstawicieli koncernów technologicznych, Joe Biden powiedział, że w ramach zaproponowanej przez jego inicjatywy, firmy zobowiązały się do działań w czterech obszarach.
Czytaj także: Niemieckie odpady w Polsce. Minister Moskwa: na pewno złożymy wniosek do TSUE
Chodzi m.in. o testowanie możliwości systemów AI przez wewnętrznych i zewnętrznych ekspertów wraz z publikacją wyników tych testów.
REKLAMA
Posłuchaj
- Odszedł z Google, teraz ostrzega przed AI. "Może być zagrożeniem dla ludzkości"
- Sztuczna inteligencja: przydatna i potrzebna, czy jednak niebezpieczna?
- Sztuczna inteligencja znacząco zmieni rynek pracy. OECD podała szczegóły
Zobacz również: Szymon Szynkowski vel Sęk w Programie 1 Polskiego Radia
dz/IAR, PAP
REKLAMA