Zmiany w armii. Gen. Kukuła szefem Sztabu Generalnego, a gen. Klisz dowódcą operacyjnym RSZ
Obaj generałowie to byli żołnierze jednostki specjalnej z Lublińca. Prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim powiedział, że w obecnych trudnych czasach, kiedy trzeba podejmować szybkie i stanowcze decyzje, a równocześnie działać odpowiedzialnie i mądrze pod presją, sprawdzają się żołnierze wojsk specjalnych.
2023-10-10, 16:00
Prezydent powołał generała Wiesława Kukułę na nowego szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, a generała Macieja Klisza na dowódcę operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych.
Ewakuacja z Izraela
Prezydent dziękował obu generałom za to, że - jak mówił - kiedy trzeba było "dosłownie w ciągu minut podejmować decyzje o ewakuacji, o ratowaniu naszych rodaków z Bliskiego Wschodu, z Izraela, kiedy trzeba było rozmawiać z naszymi pilotami, kiedy trzeba było wydać rozkazy, kiedy trzeba było naszych pilotów wysłać z misjami ewakuacyjnymi - wszystkie procesy przebiegły w sposób tak sprawny".
Podkreślał, że operacja ta była i jest bardzo potrzebna. - Dziękuję za to, że tak znakomicie wpisaliście się panowie tymi decyzjami w historię polskich Sił Zbrojnych, w tych najlepszych dla nich momentach - powiedział prezydent.
Dodał także, że ostatnie czasy pokazują, że kiedy trzeba podejmować odpowiedzialność, działać szybko i w sposób zdecydowany, a jednocześnie mądry i odpowiedzialny, przy wielkiej presji, to sprawdzają się osoby, które mają doświadczenie w wojskach specjalnych.
REKLAMA
Ocenił, że przyszedł taki czas, że właśnie w sposób szybki i stanowczy trzeba decydować, po to, by ludzie byli bezpieczni i by zapewnić powodzenie podejmowanym działaniom. Podkreślił, że obaj generałowie mają doświadczenie w dowodzeniu oraz we współpracy z sojusznikami z NATO, także poza granicami kraju.
Prezydent zaznaczył, że moment jest szczególny i trudny, także ze względu na trwającą wojnę na Ukrainie i sytuację na Bliskim Wschodzie. Podkreślił, że wzięcie w takim momencie odpowiedzialności za zadania wykonywane przez polskie wojsko zasługuje na wielki szacunek.
Szef Sztabu Generalnego
Podczas uroczystości prezydent gratulował gen. Kukule. - Cieszę się, że pan generał należy do tych ludzi, którzy nie tylko chcą ojczyźnie służyć, ale którzy przede wszystkim także gotowi są w trudnych momentach brać na siebie odpowiedzialność za ważne, czy też wręcz najważniejsze sprawy związane z dbaniem o bezpieczeństwo ojczyzny, z dbaniem o bezpieczeństwo obywateli, ze służeniem Polsce z pełnym oddaniem i profesjonalizmem - powiedział prezydent.
- To jest stanowisko wielce odpowiedzialne. Szef Sztabu Generalnego to pierwszy żołnierz Rzeczpospolitej. To szczególna sytuacja, ta, w której się znajdujemy. Wiemy doskonale, że obok naszej granicy, tuż za nią od półtora roku toczy się wojna wywołana rosyjską agresją - mówił Andrzej Duda.
REKLAMA
- Wiemy o tym, że było w tym czasie kilka bardzo trudnych momentów. Wiemy o tym, że trzeba mieć nerwy ze stali, wielką odpowiedzialność i w sposób bardzo mądry i rozważny podejmować decyzje. Ale też trzeba cały czas, myśląc o bezpieczeństwie naszych rodaków, być niezwykle elastycznym, mądrym w dowodzeniu, mądrym w procesach decyzyjnych - podkreślił prezydent.
Prezydent dokonał tych zmian po tym, jak wczoraj dotychczasowy szef Sztabu Generalnego gen. Rajmund Andrzejczak oraz dowódca operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. Tomasz Piotrowski niespodziewanie zrezygnowali ze swoich funkcji.
Maciej Klisz dotąd był dowódcą Wojsk Obrony Terytorialnej, a Wiesław Kukuła - dowódcą generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych.
Gen. Wiesław Kukuła
Generał broni Wiesław Kukuła jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Łączności w Zegrzu, Wyższego Kursu Specjalistycznego, studiów magisterskich w Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie na kierunku elektronika i telekomunikacja oraz studiów podyplomowych z zakresu zarządzania w Polish Open University. Ukończył także studia polityki obronnej w warszawskiej Akademii Sztuki Wojennej. Generał Kukuła uczestniczył w wielu kursach, m.in. planowania i kierowania operacjami specjalnymi, organizowanych przez NATO Special Operations Headquarters (NSHQ) oraz US Joint Special Operations University.
REKLAMA
Generał Kukuła większość swojej służby wojskowej spędził w szeregach wojsk specjalnych. Służbę liniową rozpoczął w 1996 r. w ówczesnym 1 Pułku Specjalnym Komandosów (obecnie Jednostka Wojskowa Komandosów), gdzie przez 11 lat zajmował stanowiska od dowódcy plutonu, przez dowódcę kompanii, szefa łączności, szefa sekcji wsparcia dowodzenia i łączności, po szefa sztabu jednostki.
W czasie służby w jednostce został skierowany do służby w ramach PKW Irak. Z chwilą rozpoczęcia formowania Wojsk Specjalnych rozpoczął służbę w Dowództwie Wojsk Specjalnych, gdzie kierował wydziałem oraz oddziałem. Służbę w Dowództwie zakończył na stanowisku szefa Pionu Operacyjnego. Zajmował się głównie planowaniem i kontrolą operacji specjalnych, był też odpowiedzialny za programowanie rozwoju Wojsk Specjalnych. 26 listopada 2012 r. gen. Kukuła objął dowodzenie Jednostką Wojskową Komandosów w Lublińcu.
Przez kolejne pięć lat stał na czele jednej z najlepszych na świecie jednostek specjalnych. 20 września 2016 r. został wyznaczony na stanowisko dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej. W tym czasie dowodził operacjami "Odporna Wiosna", "Trwała Odporność" i "Silne Wsparcie".
6 lutego 2023 r. został mianowany na stanowisko dowódcy Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.
REKLAMA
Gen. Maciej Klisz
Generał dywizji Maciej Klisz - absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu (1995), Akademii Obrony Narodowej (2005), Podyplomowych Studiów Operacyjno-Taktycznych (2006) oraz US Army War College (2020). W latach 1995-2003 pełnił służbę na stanowiskach dowódczych i sztabowych w 6 Brygadzie Desantowo-Szturmowej.
Dwukrotnie pełnił służbę w Bośni i Hercegowinie w ramach misji IFOR (1996-1997) oraz SFOR (1999-2000). W 2001 r. ukończył kurs oficera wojsk powietrznodesantowych w Stanach Zjednoczonych: kurs skoczka spadochronowego, kurs PATHFINDER oraz kurs RANGERS.
Po zakończeniu studiów w AON rozpoczął służbę w Szefostwie Działań Specjalnych, a następnie jako pierwszy polski oficer służył na poziomie operacyjnym jako doradca ds. sił specjalnych (SOF Advisor) w Response Operations Forces Command (RFOC) w Niemczech. Służbę w wojskach specjalnych kontynuował do 2016, zajmując kolejne stanowiska w Dowództwie Wojsk Specjalnych oraz Jednostce Wojskowej KOMANDOSÓW.
W 2015 r. był szefem sztabu komponentu sił specjalnych NATO w Afganistanie (NSOCC-A). Ukończył kursy planowania operacyjnego w układzie narodowym, jak i sojuszniczym, kursy planowania oraz prowadzenia lądowych i powietrznych operacji specjalnych, działań niekonwencjonalnych, studium bezpieczeństwa i terroryzmu w Marshall Center, a także kursy zarządzania projektami strategicznymi czy integracji sił rezerwowych NATO.
REKLAMA
Czytaj także w TVP Info: Ośrodek w Skubiance odzyskany od Rosji. Błaszczak: Symboliczne
Odznaczony m.in. Wojskowym Krzyżem Zasługi z Mieczami, Gwiazdą Afganistanu, medalami NATO, amerykańskim medalem Brązowej Gwiazdy (Bronze Star Medal) oraz słowackim medalem Sił Specjalnych.
Od 24 października 2016 r. do 5 kwietnia 2019 r. pełnił służbę na stanowisku szefa sztabu Wojsk Obrony Terytorialnej. Po ukończeniu, z wyróżnieniem, studiów w Stanach Zjednoczonych 14 sierpnia 2020 r. został wyznaczony na stanowisko zastępcy dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej.
7 lutego 2023 r. mianowany na stanowisko dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej. 15 sierpnia 2021 r. mianowany na stopień generała brygady, 14 sierpnia 2023 r. - na stopień generała dywizji.
REKLAMA
Posłuchaj
- "Zachowali się haniebnie". Leon Komornicki o dymisji generałów Andrzejczaka i Piotrowskiego
- Tusk wykorzystuje rezygnację generałów do celów politycznych. "To nic innego niż chęć destabilizacji państwa"
Zapis transmisji z uroczystości w Pałacu Prezydenckim:
jp, dz/IAR, PAP, Twitter
REKLAMA