Państwa UE przedłużają ochronę dla uchodźców z Ukrainy

Unijne kraje ostatecznie zatwierdziły przedłużenie tymczasowej ochrony uchodźców z Ukrainy do marca 2025 roku. Decyzję w tej sprawie podjęli ministrowie spraw wewnętrznych państw członkowskich na spotkaniu w Brukseli. O szczegółach korespondentka Polskiego Radia w Brukseli Beata Płomecka. 

2023-10-19, 12:44

Państwa UE przedłużają ochronę dla uchodźców z Ukrainy
UE zgodziła się przedłużenie tymczasowej ochrony uchodźców z Ukrainy. Foto: Damian Pankowiec / Shutterstock.com

Przepisy gwarantują im takie same prawa, które mają obywatele Unii do pracy, edukacji, opieki społecznej, służby zdrowia i zakwaterowania.

Decyzję podjęli ministrowie spraw wewnętrznych państw członkowskich na spotkaniu w Brukseli. Zaakceptowali tym samym polityczne ustalenia z końca września. Z ustaleń brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej wynika, że wszystkie kraje jednomyślnie poparły tę decyzję. Osobne oświadczenie złożyły Polska i Czechy.

Oświadczenie Polski

Polska napisała, że Ukraina i jej obywatele zasługują na europejską solidarność, że nie sprzeciwia się przedłużaniu tymczasowej ochrony, ale jako kraj najbardziej obciążony napływem uchodźców z Ukrainy wzywa Komisję Europejską do zapewnienia odpowiedniego finansowania.

"Istniejące wsparcie z unijnego budżetu nie odpowiada skali potrzeb" - brzmi fragment oświadczenia.

REKLAMA

Jest też zapis, że Polska, w której obecnie przebywa ponad 950 tysięcy uchodźców z Ukrainy, jest jednym z głównych krajów udzielających tymczasowej ochrony.

Dane OECD

W oświadczeniu jest również odesłanie do danych OECD za ubiegły rok, z których wynika, że Polska wydała na utrzymanie uchodźców z Ukrainy najwięcej, bo ponad 8 miliardów euro.

Posłuchaj

Kraje UE ostatecznie zatwierdziły przedłużenie tymczasowej ochrony uchodźców z Ukrainy. Korespondencja Beaty Płomeckiej (IAR) 0:53
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

Na dane OECD powołały się też Czechy, które wydały prawie 2 miliardy euro na utrzymanie uchodźców z Ukrainy, co jest trzecim wynikiem. Na terenie Czech przebywa obecnie około 360 tysięcy uchodźców z Ukrainy.

Zarówno Polska, jak i Czechy, apelując do Komisji Europejskiej o finansowe wsparcie dla krajów przyjmujących uchodźców, powołały się na ustalenia w tej sprawie przywódców z unijnych szczytów.

Czytaj także:

IAR/bartos/fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej