"Na to nie może być zgody". Skurkiewicz o zapowiedzi Siemoniaka ws. liczebności armii
- Polska armia liczy blisko 187 tys. żołnierzy. W WOT ma służyć do 50 tys. żołnierzy. Głos Tomasza Siemoniaka, że WOT ma liczyć do 30 tys., oznacza redukcje. Na to nie może być zgody. WOT są elementem obrony powszechnej - mówił w Polskim Radiu 24 wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz.
2023-10-23, 08:08
Były minister obrony Tomasz Siemoniak pytany, czy koalicyjny rząd, który może powstać, będzie dążył do utworzenia armii liczącej 300 tysięcy żołnierzy, odparł, że "nie ma potencjału demograficznego na taką armię". - Wielokrotnie mówiłem publicznie, że optymalnym wariantem jest 150-tysięczna armia zawodowa, 30-40 tys. żołnierzy obrony terytorialnej, 20-30 tys. dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej i zbudowanie kilkusettysięcznej rezerwy. To da Polsce właściwe siły do obrony państwa - powiedział Siemoniak.
Gość Polskiego Radia 24 przypomniał, że za czasów koalicji PO-PSL polska armia liczyła ok. 96 tys. żołnierzy. - Na niewiele mogła sobie pozwolić, służyła w godz. 7.00-15.00, jak urzędnicy, od poniedziałku do piątku. Armia, która mogła zmieścić się w całości na Stadionie Narodowym, była ulokowana na zachodzie Polski - powiedział Wojciech Skurkiewicz.
"Polska była bezbronna"
- Gdy Donalda Tusk był premierem, nigdy nie było pieniędzy. Budżet MON wynosił ok. 30 mld złotych. Polska armia straciła wtedy bezpowrotnie 13,5 mld złotych, bo ówcześnie rządzący nie byli w stanie wydatkować środków zapisanych w budżecie. Stworzono sytuację, że szef Sztabu Generalnego był jedynie doradcą ministra obrony narodowej. Największą zbrodnią było to, że wycofywano jednostki wojskowe ze wschodu. Polska na wschodzie była bezbronna - dodał.
"Wojsko musi być silne"
Polska armia liczy dziś blisko 187 tys. żołnierzy. - Stworzyliśmy służbę dobrowolną. Tylko w zeszłym roku przeszkoliliśmy prawie 16,5 tys. osób. W Wojskach Obrony Terytorialnej ma służyć do 50 tys. żołnierzy. Głos, że WOT ma liczyć do 30 tys., oznacza redukcje. Na to nie może być zgody. WOT są elementem obrony powszechnej - tłumaczył Skurkiewicz. - Nie wyobrażam sobie oszczędności na polskiej armii. Wojsko Polskie musi być silne - podsumował.
REKLAMA
Posłuchaj
W budżecie na 2024 rok na obronność zapisane jest 118 mld złotych - 3 proc. PKB. Przewidziano też Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych - 40 mld złotych.
REKLAMA
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: 24 pytania - Rozmowa poranka
Prowadzący: Stanisław Janecki
Gość: Wojciech Skurkiewicz
REKLAMA
Data emisji: 23.10.2023
Godzina emisji: 7.07
PR24
REKLAMA