Węgry kupują coraz więcej gazu od Gazpromu. A jego cena drastycznie rośnie po przekroczeniu "średniego zużycia"

2023-10-25, 12:00

Węgry kupują coraz więcej gazu od Gazpromu. A jego cena drastycznie rośnie po przekroczeniu "średniego zużycia"
W sierpniu Rosja dostarczyła na Węgry ponad 640 milionów metrów sześciennych gazu ziemnego.Foto: Shutterstock.com/BalkansCat

Analitycy, cytowani przez węgierską prasę, pokazują, kto płaci wysoka cenę za tak zwany "tani" rosyjski gaz. Konsumenci, którzy używają go nieco więcej niż przeciętnie, płacą za niego siedem razy więcej, niż pozostali.

Najwięcej węgierskich domów jednorodzinnych ogrzewanych jest gazem ziemnym. Nie jest tajemnicą, że większość tego paliwa pochodzi z Rosji. Choć zwykli mieszkańcy płacą za niego stosunkowo niewiele, to po przekroczeniu tak zwanego "średniego zużycia", narzuconego przez rząd, cena gazu gwałtownie się zmienia.

 

 

Według europejskich danych, średnia cena rosyjskiego gazu w sierpniu wynosiła w przeliczeniu około 1,5 zł za metr sześcienny. Zwykli mieszkańcy Węgier płacą za niego jedynie 1,2 zł, ale tylko do tak zwanego "średniego zużycia". Wynosi ono obecnie nieco ponad 1700 metrów sześciennych rocznie. Starcza to dla średniego domu jednorodzinnego, ale tylko dobrze izolowanego (np. po termomodernizacji).

 Czytaj także:

Po przekroczeniu tego limitu cena drastycznie wzrasta. Koszt metra sześciennego gazu wynosi wtedy prawie 9 złotych.

 Przy okazji cen opublikowano również informację na temat zakupów rosyjskiego gazu przez Węgry. Okazuje się, że wbrew całej Unii Europejskiej Węgrzy kupują go coraz więcej. W sierpniu Rosja dostarczyła do tego kraju ponad 640 milionów metrów sześciennych błękitnego paliwa. We wcześniejszych miesiącach było znacznie mniej, bo średnio między 320 a 430 milionów.


PR24/IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/Piotr #Piętka/Budapeszt/i mg/w dw/SW


 

 

Polecane

Wróć do strony głównej