PE chce likwidacji prawa weta w UE. Marek Balt: zmiany traktatów, ale po referendach
- Chciałbym, aby nadal były poddawane pod referenda wszystkie zmiany traktatów, uważam za zbyt poważne ich zmienianie bez opinii obywateli państw unijnych. Nawet jeśli niektórzy się na to nie zgadzają, to mają do tego prawo, będziemy decydowali o przyszłości naszych państw i całej UE - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Balt (Lewica).
2023-10-25, 18:55
Główne proponowane przez Parlament Europejski zmiany to: eliminacja zasady jednomyślności w głosowaniach Rady Unii Europejskiej w 65 obszarach, a także inne zapisy wzmacniające pozycję Komisji Europejskiej, między innymi pomysł wprowadzenia instytucji referendum ogólnounijnego. Przyjęty dziś raport zostanie poddany pod obrady i głosowanie poprawek podczas sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego.
Rozszerzenie UE
Marek Balt zwrócił uwagę na potrzebę skutecznego kierowania Unią Europejską. - Przygotowujemy się do rozszerzenia UE. Zarządzanie organizmem, który będzie się składał z ponad 30 państw, z których każde może wetować różne rozwiązania, będzie bardzo trudne - zauważył.
"UE powinna być w stanie podejmować szybkie decyzje"
- Chciałbym, żeby została zachowana możliwość wetowania rozwiązań strategicznych przez państwa UE, ale jednocześnie Unia powinna być w stanie podejmować szybkie decyzje, pamiętamy, jak niektóre państwa wetowały sankcje wobec Rosji. Tego typu działania powinny przebiegać sprawnie i bez większych problemów.
Posłuchaj
Marek Balt o zmianach traktatowych w UE (Polskie Radio 24 / Rozmowa PR24) 16:24
Dodaj do playlisty
W środę w czasie posiedzenia Komisji Spraw Konstytucyjnych (AFCO) Parlamentu Europejskiego przyjęto raport zawierający propozycje zmian w dokumentach założycielskich UE. Treść dokumentu, uzgodniona przez pięć frakcji w PE: EPL, S&D, Renew, Zielonych i Lewicę, zawiera propozycję 267 zmian w traktatach (TUE i TFUE).
REKLAMA
Czytaj także:
Wśród najważniejszych propozycji znalazły się: eliminacja prawa weta w głosowaniach w Radzie UE w 65 obszarach, euro jako obowiązkowa waluta dla krajów członkowskich, zmiana struktury Komisji Europejskiej oraz masowy transfer kompetencji z poziomu państw członkowskich na poziom UE, m.in. poprzez utworzenie dwóch nowych kompetencji wyłącznych UE (art. 3 TFUE) oraz znaczne rozszerzenie kompetencji dzielonych (art. 4), które obejmowałyby osiem nowych obszarów polityki, m.in. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, ochrony granic, leśnictwa, zdrowia publicznego, obrony cywilnej, przemysłu i edukacji.
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: Rozmowa PR24
REKLAMA
Prowadzący: Adrian Klarenbach
Gość: Marek Balt
Data emisji: 25.10.2023
Godzina emisji: 17.35
REKLAMA
PR24/ka
REKLAMA