Benedykt XVI: wielu ludzi nie akceptuje słowa "grzech"
W czasie pierwszego w tegorocznym Wielkim Poście spotkania z wiernymi na Anioł Pański Benedykt XVI mówił o znaczeniu tego okresu liturgicznego w życiu wiernych i Kościoła.
2011-03-13, 16:04
Posłuchaj
Papież prosił przybyłych na Plac św. Piotra o modlitwy w intencji rozpoczynających się dziś w Watykanie tygodniowych rekolekcji wielkopostnych
Wielki Post to czas, gdy wierni podążają za Chrystusem, idącym w kierunku Krzyża, wyjaśnił Benedykt XVI. Krzyż zaś związany jest z istnieniem zła, czyli grzechu, który leży u źródła wszelkiego zła. Stwierdzenie to nie jest w naszych czasach wcale oczywiste, dodał papież, ponieważ wielu ludzi nie akceptuje samego słowa "grzech", gdyż zakłada ono "religijną wizję świata i człowieka". Myśl tę rozwinął papież w słowie do Polaków. - Liturgia dzisiejszej niedzieli uświadamia nam, że każdy człowiek jest narażony na pokusę. Jednak kuszenie Jezusa na pustyni pokazuje, że nie zawsze musi ona prowadzić do upadku i grzechu, ale może być początkiem zwycięstwa i objawienia chwały Bożej. Jest tak, gdy na wzór Jezusa stajemy wobec pokusy w postawie posłuszeństwa woli Ojca. Niech Wielki Post będzie dla wszystkich czasem zwycięstwa – powiedział papież.
Na zakończenie spotkania Benedykt XVI prosił o modlitwy za siebie i swoich współpracowników, którzy przez najbliższy tydzień brać będą udział w rekolekcjach wielkopostnych. Ich tematem będzie postać i nauczanie Jana Pawła II na niecałe dwa miesiące przed beatyfikacją.
Papież modlił się za Japończyków
Benedykt XVI wezwał także uczestników południowego spotkania na Anioł Pański do wspólnej modlitwy w intencji Japonii i jej mieszkańców.
REKLAMA
Mówiąc o tragedii w Japonii, papież zapewnił o duchowej bliskości z mieszkańcami tego kraju, "którzy z godnością i odwagą stawiają czoło następstwom kataklizmu." Benedykt XVI powiedział, że modli się za ofiary i za ich rodziny oraz "za wszystkich, którzy cierpią z powodu tych straszliwych wydarzeń".
REKLAMA