Uchylenie immunitetu europosłów. Mateusz Wyrwich: to tresura paragrafami

2023-11-09, 20:55

Parlament Europejski w czwartkowym głosowaniu na sesji plenarnej zdecydował o uchyleniu immunitetu europosłom PiS: Beacie Kempie, Beacie Mazurek, Patrykowi Jakiemu i Tomaszowi Porębie. Podstawą było oskarżenie czworga polityków o nawoływanie do nienawiści przez skazanego prawomocnym wyrokiem w Polsce za malwersacje finansowe i poszukiwanego przez policję lewicowego aktywistę Rafała Gawła.

"Próba uciszenia polskich europosłów"

Robert Knap ocenił, że mamy do czynienia z próbą uciszenia polskich europosłów. - Prokuratura nie dopatrzyła się tutaj znamion przestępstwa, którego posłowie mieliby się dopuścić. To ewidentnie działanie, które ma "wyciąć" polskich eurodeputowanych, tych, którzy nie idą po linii politycznej Brukseli czy Berlina - stwierdził.

- To Związek Sowiecki Unii Europejskiej, Huxley do kwadratu (…). To tresura paragrafami, ty dziennikarzu czy europośle nie możesz się odezwać, to my Unia uznajemy, co jest, a co nie jest polityczne - stwierdził Mateusz Wyrwich, który zaznaczył, że można mówić o "zaprzeczenie sensu immunitetu".

Sędzia warszawskiego sądu, członkini stowarzyszenia Iustitia, Edyta Snastin-Jurkun skierowała do Parlamentu Europejskiego wniosek o uchylenie immunitetu. Gilles Lebreton, poseł sprawozdawca w Komisji Prawnej PE, której zadaniem jest opiniowanie takich wniosków, uznał, że jest on motywowany politycznie i rekomendował jego odrzucenie. Jednak we wtorek Komisja Prawna zagłosowała za przyjęciem wniosku.

Zobacz także:

O uchylenie immunitetów europosłom wnioskował do polskiego sądu założyciel Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych Rafał Gaweł, zarzucając nawoływanie do nienawiści. W 2019 roku Rafał Gaweł został skazany za oszustwa przy prowadzeniu działalności gospodarczej. Obecnie mieszka w Norwegii, gdzie dostał azyl polityczny. Parlament Europejski ma wypowiedzieć się w tej sprawie podczas głosowania najprawdopodobniej na sesji w Strasburgu za niecałe dwa tygodnie.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Debata Dnia

Prowadzący: Adrian Stankowski

Goście: Robert Knap i Mateusz Wyrwich

Data emisji: 09.11.2023

Godzina emisji: 18.06

PR24/ka

Polecane

Wróć do strony głównej