Kolejne szczegóły 12. pakietu sankcji UE wobec Rosji. Nieoficjalne informacje Polskiego Radia

Unijne kraje mogą rozpoczynać negocjacje ws. 12. pakietu sankcji wobec Rosji. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka jako pierwsza informowała wczoraj o tym, że Komisja Europejska rozesłała propozycje 27 państwom. Do ich zatwierdzenia wymagana jest jednomyślność.

2023-11-15, 12:05

Kolejne szczegóły 12. pakietu sankcji UE wobec Rosji. Nieoficjalne informacje Polskiego Radia
Polska otrzyma 5 mld euro z KPO na projekty energetyczne.Foto: Jolanta Wojcicka/Shutterstock

Wczoraj nasza korespondentka informowała o diamentach i skroplonym gazie płynnym - dwóch postulatach Polski i krajów bałtyckich zgłaszanych od wielu miesięcy. Dziś Beata Płomecka ma więcej szczegółów nt. 12. pakietu sankcji, bo widziała część dokumentów liczących kilkaset stron.

Jeśli chodzi o rosyjskie diamenty, to potwierdziły się informacje brukselskiej korespondentki Polskiego Radia sprzed kilku tygodni, że będzie stopniowe wprowadzanie embarga - od stycznia będzie zakaz importu naturalnych diamentów, a od marca tych przetworzonych. Pełne embargo ma obowiązywać od września. Ma być też wprowadzony mechanizm śledzenia i identyfikowania diamentów, by skuteczniej wyeliminować te rosyjskie ze światowego rynku.

W 12. pakiecie sankcji jest także zakaz importu LPG z Rosji. I o ile diamentów należało się spodziewać, o tyle skroplony gaz płynny jest zaskoczeniem. To był postulat Polski i krajów bałtyckich od dłuższego czasu, ale Komisja wstrzymała się z proponowaniem embarga. W dokumencie, który widziała brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka, napisano, że należy wprowadzić dalsze ograniczenia w imporcie produktów, które generują znaczące przychody dla Rosji, umożliwiając jej tym samym kontynuację wojny z Ukrainą, w tym LPG.

12. pakiet sankcji UE wobec Rosji. Znamy szczegóły

W 12. pakiecie sankcyjnym uwzględniono też postulat Polski dotyczący zakazu eksportu wybranych usług informatycznych. Jest również propozycja dalszego ograniczania limitu cenowego na rosyjską ropę sprzedawaną do krajów spoza Unii. A ponadto jest propozycja rozszerzenia sankcji o kolejne towary, które przyczyniają się do wojskowego i technologicznego rozwoju Rosji i które są wykorzystywane przez nią na polu bitwy. Chodzi o komponenty systemów wojskowych, w tym na przykład baterie litowe, czy chemikalia, a także części do dronów.

REKLAMA

Objęte sankcjami mają być też kolejne firmy z krajów, które pomagają Rosji obchodzić sankcje - z Chin, Iranu, Uzbekistanu, Kazachstanu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Syrii, z którymi współpraca będzie zakazana.

Do 12. pakietu sankcji dołączona jest też tzw. czarna lista z zakazem wjazdu do Unii i zablokowanych aktywami. Zostało na nią wpisanych 47 osób oraz 72 firmy. Uwzględniono część propozycji zgłaszanych przez Polskę, w tym wszystkie dotyczące sektora zbrojeniowego.

Czytaj więcej:

REKLAMA

IAR/Beata Płomecka/nt

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej