Nowe połączenia, więcej pociągów międzynarodowych, lepszy tabor. Jest nowy rozkład jazdy PKP Intercity

2023-11-17, 14:33

Nowe połączenia, więcej pociągów międzynarodowych, lepszy tabor. Jest nowy rozkład jazdy PKP Intercity
PKP Intercity zapowiada większą liczbę połączeń międzynarodowych.Foto: Materiały prasowe, PKP Intercity

417 połączeń całorocznych i 37 sezonowych, więcej pociągów międzynarodowych, a także wzrost o 29 połączeń, kursujących w kategorii InterCity i obsługiwanych nowoczesnym taborem. Społka PKP Intercity przedstawiła nowy rozkład jazdy. Wejdzie on w życie 10 grudnia.

W nowym rozkładzie jazdy przewoźnik uruchomi średnio 417 pociągów w ciągu doby. To o 27 składów więcej, niż w tegorocznym rozkładzie. Natomiast w sezonie wakacyjnym zaplanowano 454 pociągi, czylio 24 więcej niż w tym roku.

Utrzymana zostanie dotychczasowa liczba połączeń do/z Poznania, Trójmiasta, Szczecina, Olsztyna, Bydgoszczy, Kielc oraz Lublina. Zwiększy się natomiast liczba połączeń do/z Warszawy, Krakowa, Białegostoku, Opola, Łodzi, Wrocławia i Rzeszowa.

Czytaj także:

Spółka zapowiada większą liczbę połączeń międzynarodowych. Dzienny pociąg IC Odra połączy Kraków z Berlinem, a po drodze zatrzyma się m.in. w Katowicach, Opolu, Wrocławiu czy Zielonej Górze. Natomiast skład IC Danubiuszapewni poranne połączenie Wrocławia i Krakowa z Wiedniem oraz wieczorny powrót.

Nowe pociągi, wydłużone trasy

Od 10 grudnia w rozkładzie jazdy pojawi się nowy pociąg TLK Szczeliniec, który połączy Kraków z Jelenią Górą, zatrzymując się po drodze między innymi w Katowicach, Nysie czy Kłodzku. Podróżni będą mieli do dyspozycji także 2 nowe łączone pociągi do Kłodzka. Składy IC Heweliusz oraz TLK Rozewie pojadą z Trójmiasta przez Bydgoszcz do południowej części Dolnego Śląska.Dodatkowo w nowym rocznym rozkładzie jazdy pociąg IC Górski kursować będzie w zmienionej relacji Świnoujście - Hrubieszów, a skład IC Zamoyski pojedzie z Kołobrzegu aż do Rzeszowa, a nie jak dotychczas do Hrubieszowa.

Od nowego rozkładu jazdy część pociągów będzie miała wydłużone relacje. Na przykład jeden ze składów kursujących dotychczas z Warszawy do Wrocławia, od wejścia w życie nowego rozkładu, dojedzie także do Jeleniej Góry i Wałbrzycha.

Wraca część połączeń

Skład IC Fredro, kursujący dotychczas z Wrocławia do Warszawy, pojedzie dalej aż do Białegostoku. Natomiast trasa IC Morcinek relacji Lublin - Katowice zostanie wydłużona do Gliwic.

Dotychczas, ze względu na prace modernizacyjne prowadzone na trasie Kraków - Zakopane, bezpośrednio pociągiem do stolicy Tatr można było dojechać tylko w wakacje i ferie zimowe, a przez pozostały okres korzystając z zastępczej komunikacji autobusowej do i z Krakowa.
Od 22 grudnia wróci 5 całorocznych połączeń do Zakopanego i 2 sezonowe. Mieszkańcy Trójmiasta będę mogli dojechać do stolicy Tatr pociągami TLK Małopolska, TLK Karpaty oraz IC Witkacy. Z Warszawy będzie można pojechać w Tatry 2 pociągami wyruszającymi z Trójmiasta, a także składami EIC Tatry oraz IC Karłowicz rozpoczynającymi bieg w stolicy. Pociąg EIC Tatry pokona całą trasę ze stolicy do Zakopanego w czasie 4 godziny i 53 minuty. To skrócenie o ponad 50 minut względem poprzedniego rozkładu jazdy.

Zmodernizowany tabor

W nowym rozkładzie liczba pociągów kategorii TLK zmniejszy się na rzecz składów kategorii IC obsługiwanej nowymi i zmodernizowanymi wagonami oraz elektrycznymi zespołami trakcyjnymi. Podczas obowiązywania nowego rozkładu jazdy kursować będą 54 pociągi kategorii TLK, czyli o 3 mniej niż dotychczas. Natomiast liczba połączeń kategorii IC wzrośnie z 274 do 303.

Zobacz również:

Do czerwca 2024 roku kontynuowana będzie modernizacja stacji Warszawa Zachodnia. Część pociągów nadal będzie obsługiwała stację Warszawa Gdańska, zamiast Warszawy Centralnej lub będzie kursowała w skróconej relacji do i z Warszawy Wschodniej.

Do czerwca przyszłego roku kontynuowany będzie remont linii kolejowej nr 25 na odcinku Ostrowiec Świętokrzyski - Sandomierz. Skutkuje to przerwą w ruchu i wprowadzeniem na tym odcinku autobusowej komunikacji zastępczej.

Prace inwestycyjne

Zarządca infrastruktury dalej będzie prowadził  także prace remontowe na linii kolejowej 38 na odcinku Ełk - Korsze.

 Podczas obowiązywania nowego rozkładu jazdy, rozpoczęte zostaną prace inwestycyjne na katowickim węźle kolejowym. Od 10 grudnia pociągi IC Chopin, IC Cracovia, IC PortaMoravica oraz TLK Galicja zostaną skierowane na trasę okrężną, z pominięciem Katowic. W ciągu trwania całego rozkładu jazdy, prace inwestycyjne sprawią, że organizacja ruchu na stacji Katowice może się zmieniać kilkakrotnie.

W przyszłym roku PKP Polskie Linie Kolejowe nadal będą wprowadzały korekty rozkładu jazdy, które dostosują kursowanie pociągów do prowadzonych inwestycji na torach.

Aleksander Pszoniak/IAR/PR24/akg

Polecane

Wróć do strony głównej