"Mamy prawo do obaw". Prof. Żurawski vel Grajewski o losie strategicznych inwestycji pod rządami PO

2023-11-18, 18:32

"Mamy prawo do obaw". Prof. Żurawski vel Grajewski o losie strategicznych inwestycji pod rządami PO
Prof. Żurawski vel Grajewski. Foto: PR24

- Sądzę, że te inwestycje nie będą kontynuowane, wbrew interesom polskim - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski z Uniwersytetu Łódzkiego pytany, czy rząd opozycji utrzyma sztandarowe polskie projekty jak CPK, terminal przeładunkowy w Świnoujściu czy elektrownie atomowe. Jak mówił, "zadłużenie polityczne" u unijnego mainstreamu i nadzieje na objęcie unijnych stanowisk, sprawią, że to, co nie jest w interesie Niemiec, będzie wygaszane. 

- Mamy prawo do obaw i pesymistycznych przewidywań - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski pytany, jak ocenia szanse na kontynuowanie w ewentualnym rządzie PO-Lewicy-Trzeciej Drogi sztandarowych projektów infrastrukturalnych jak CPK, elektrownie atomowe, czy terminal przeładunkowy w Świnoujściu. 

- Nie tylko Donald Tusk, ale i Radosław Sikorski czynni byli poprzednio przy wygaszeniu projektu tarczy antyrakietowej, czyli strategicznej bazy wojskowej Stanów Zjednoczonych na naszym terytorium. co do której nikt, w tym również na Kremlu, nie miał wątpliwości, że będzie broniona i która była zwalczana przez rosyjskie służby, tak jawnie jak i niejawnie - dodał. 

Jego zdaniem, inwestycje typu CPK czy elektrownia atomowa nie będą po prostu skreślane, tylko będą im stawiane warunku zaporowe. - Będzie to gra na czas, a to będą badane nowe lokalizacje, a to będą podejmowane nowe zobowiązania co do skali inwestycji, nie do zaakceptowania dla inwestorów. Nie przypuszczam, by było to twarde zderzenie, ale chodzi o skutek, nie o sposób wykonania - wskazał. 

Zadłużenie polityczne, nadzieje na stanowiska i interesy Niemiec

Jak mówił gość Polskiego Radia 24, "to wszystko, co nie leży w interesie Niemiec", a więc zbudowanie konkurencyjnego wobec Frankfurtu centrum komunikacyjnego w naszej części Europy, regulacja Odry i zbudowanie infrastruktury terminala kontenerowego będącego konkurencją dla portów niemieckich, czy postawienie elektrowni atomowych konkurencyjnych wobec instalacji OZE produkowanych przez przemysł niemiecki, będzie wygaszane. 

Prof. Żurawski vel Grajewski wskazał "zadłużenie polityczne" wobec mainstreamu unijnego, interesy Niemiec i chęć zdobycia przez polityków obecnej opozycji intratnych stanowisk w europejskich strukturach jako przyczyny obaw o kontynuowanie strategicznych dla Polski projektów. 

- Sądzę, że te inwestycje nie będą kontynuowane, wbrew interesom polskim - i gospodarczym, i militarnym - powiedział.

Przypomniał też, że CPK miałby znaczenie dla szybkiego przerzucania wojsk i zaopatrzenia w naszym regionie. - Znaczenie tych szlaków jest pierwszorzędne i powinny one jak najszybciej powstać - zaznaczył prof. Żurawski vel Grajewski.

Więcej w nagraniu 

Posłuchaj

Prof. Żurawski vel Grajewski: obawiam się, że strategiczne polskie inwestycje nie będą kontynuowane ("Temat dnia/ Gość PR24") 22:47
+
Dodaj do playlisty

Czytaj także: 

[ZOBACZ TAKŻE]  Misja utworzenia nowego rządu. Schreiber: chcemy pokazać, że jest alternatywa wobec propozycji Tuska

***

Audycja: "Temat dnia/ Gość PR24"

Prowadzący: Antoni Opaliński 

Gość: prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski (Uniwersytet Łódzki, przewodniczący prezydenckiej Rady ds. Bezpieczeństwa i Obronności, członek sejmowej komisji ds. rosyjskich wpływów w Polsce)

Data emisji: 18.11.2023

Godzina emisji: 17.06


Polskie Radio 24/ mbl

Polecane

Wróć do strony głównej