PGNiG weryfikuje swoje projekty wodorowe. Po fuzji z Orlenem większość będzie kontynuowanych

2023-11-23, 07:23

PGNiG weryfikuje swoje projekty wodorowe. Po fuzji z Orlenem większość będzie kontynuowanych
W listopadzie 2023 r. Nordycko-Bałtycki Korytarz Wodorowy otrzymał od Komisji Europejskiej status projektu będącego przedmiotem wspólnego zainteresowania (PCI).Foto: Audio und werbung/Shutterstock

Po fuzji z Orlenem pięć z siedmiu projektów, będących pierwotnie w Programie Wodorowym PGNiG, będzie kontynuowanych - poinformowało PGNiG z Grupy Orlen. Wydatki na ich realizację wynoszą ok. 160 mln zł i są ujęte w ramach jednego dla całej Grupy Orlen Programu Wodorowego.

W wyniku połączenia PGNiG z Orlenem projekty objęte Programem Wodorowym PGNiG zostały zweryfikowane pod kontem synergii oraz celów określonych już przez koncern mulitienergetyczny.

"W praktyce, w wyniku analizy oraz weryfikacji projektów wodorowych PGNiG, podjęto decyzję o kontynuacji pięciu z siedmiu projektów będących pierwotnie w Programie Wodorowym PGNiG" - wskazała spółka.

Biuro prasowe PGNiG przypomniało, że zgodnie z aktualizacją Strategii Grupy Orlen, ogłoszoną w lutym 2023 r., do 2030 r. Orlen planuje osiągnąć 1 GW mocy zainstalowanej w instalacjach produkcji nisko- i zeroemisyjnego wodoru, a jego celem jest roczna produkcja ok. 130 tys. ton wodoru odnawialnego i ponad 70 tys. ton paliw syntetycznych.

PGNiG zaznaczyło, że cele szczegółowe w zakresie rozwoju tego obszaru zostały również wskazane w "Strategii Wodorowej Grupy Orlen do 2030 r.".

REKLAMA

COVID-19 i wojna w Ukrainie

"Efekty prac uzyskane z dwóch zakończonych projektów są wykorzystywane w działaniach grupy związanych z realizacją strategii wodorowej. Wydatki na realizację pięciu trwających projektów wynoszą ok. 160 mln zł, przy czym wszystkie wspomniane projekty są obecnie ujęte, w ramach jednego dla całej Grupy Orlen Programu Wodorowego, pozwalającego na realizację celów określonych w Strategii Wodorowej Grupy Orlen do 2030 r." - poinformowano.

PGNiG zaznaczyło, że jednym z kontynuowanych projektów jest projekt "InGrid Power to Gas", obejmujący badania dotyczące produkcji wodoru z OZE i możliwości przesyłu tego paliwa z wykorzystaniem sieci dystrybucyjnych gazu ziemnego.

"Ze względu na sytuację rynkową wywołaną COVID-19 i wojną w Ukrainie, konieczna była aktualizacja harmonogramu przedsięwzięcia, zgodnie z którym realizacja działalności badawczej instalacji rozpocznie się od II kwartału 2024 r" - poinformowano.

Zaznaczono też, że w przypadku innego projektu PGNiG - "Blue H2" okazało się, że część prac, jakie miały być nim objęte, zostały już wykonane przez Orlen i - jak zaznaczono - obecnie nie ma potrzeby ich powtarzania.

REKLAMA

PGNiG w maju 2022 r. zapowiadało, że w ramach projektu "Blue H2" realizowanego z ECOGLASS, Huta Pokój, Messer Polska mają być prowadzone prace nad technologię wytwarzania niebieskiego wodoru. Zapowiedziano też budowę pilotażowej instalacji produkcyjnej dla niebieskiego wodoru w Zabrzu. Spółki podpisały wówczas list intencyjny w tej sprawie.

Unijna Dyrektywa RED III

PGNiG podkreśliło, że "Strategia wodorowa Grupy Orlen do 2030 r." odpowiada na nowe regulacje wprowadzane przez Komisję Europejską dotyczące wodoru (przede wszystkim Dyrektywę RED III), które ściśle określają możliwości i technologie dopuszczane do wykorzystania przy transformacji energetyki i redukcji emisji CO2.

"Obecnie kluczowe jest spełnienie wymogów dla tzw. paliw RFNBO, które wykluczają posłużenie się gazem ziemnym z CCS - czyli niebieskim wodorem, jako akceptowalnym regulacyjnie nośnikiem energii" - zwrócono uwagę.

Fuzja Orlenu i PGNiG stała się faktem 2 listopada 2022 r. Wówczas Orlen poinformował, że do Krajowego Rejestru Sądowego wpisano połączenie koncernu ze spółką PGNiG, podwyższenie kapitału zakładowego oraz zmiany statutu PKN Orlen uchwalone przez Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie tej spółki we wrześniu 2022 r.

REKLAMA

PR24.pl, IAR, PAP, DOS

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej