Niemcy: dalsze zawirowania ws. budżetu państwa. Nie milkną echa wyroku Trybunału Konstytucyjnego
W Niemczech trwa gorąca dyskusja wokół budżetu państwa. W zeszłym tygodniu Trybunał Konstytucyjny uznał wykorzystanie pozostałości środków funduszu covidowego na cele klimatyczne za niezgodne z konstytucją. Minister finansów Christian Lindner musiał ogłosić zawieszenie limitu zadłużenia.
2023-11-24, 08:41
Wbrew wcześniejszym zapewnieniom szefa FDP, Niemcy po raz czwarty z rzędu musiały zawiesić konstytucyjny hamulec długu. W ubiegłym tygodniu sędziowie w Karlsruhe uznali, że rząd niezgodnie z prawem przeznaczył 60 miliardów euro z długu zaciągniętego na poczet walki z pandemią na inicjatywy ekologiczne.
Posłuchaj
"Nielegalne obejście hamulca długu"
Skargę w tej sprawie wnieśli posłowie chadeckiej opozycji, podkreślając, że wspomniane linie kredytowe można było wykorzystać jedynie w związku z kryzysem pandemicznym, a działania koalicji stanowiły nielegalne obejście hamulca długu.
Przywrócony w tym roku limit zadłużenia miał uspokoić sytuację na rynkach - niezależnie od wahań koniunktury. Po wyroku wszystko się zmieniło. Zdaniem chadeków uszczuplenie budżetu klimatycznego to ogromny problem dla ministra finansów.
REKLAMA
- Lindner uległ naciskom Zielonych, wbrew własnym przekonaniom. Pod znakiem zapytania stoją nie tylko losy transformacji ekologicznej, ale też tysięcy miejsc pracy - zaznaczył szef CSU Markus Söder.
- W Niemczech coraz bardziej opłaca się być bezrobotnym niż pracować. To efekt polityki imigracyjnej
- Niemcy pytają o skalę wpływu Rosji na ich rząd i media. Szok po ujawnieniu sprawy skorumpowanego dziennikarza
- Niemcy wesprą militarnie Ukrainę. Resort finansów dał zielone światło
pg,iar
REKLAMA