Setki tysięcy ton polipropylenu i propylenu. Polimery Police ruszą z nową produkcją w I półroczu 2024 r.

2023-11-25, 12:59

Setki tysięcy ton polipropylenu i propylenu. Polimery Police ruszą z nową produkcją w I półroczu 2024 r.
Nowy zakład ma umożliwić dywersyfikację działalności biznesowej Grupy Azoty, a także pozytywnie wpłynąć na pozycję Polski w segmencie tworzyw sztucznych i wzmocnić niezależność energetyczno-surowcową kraju. Foto: Grupa Azoty/Twitter

W I półroczu 2024 r. ruszy eksploatacja fabryki Polimery Police. Grupa Azoty Police poinformowała, że w I kwartale 2024 r. przewiduje test integralności instalacji. Zaznaczono, że zmiana harmonogramu wynika z opóźnień zgłoszonych przez generalnego wykonawcę - Hyundai Engineering.

Zarząd Grupy Azoty Police, należącej do Grupy Azoty, poinformował, że 24 listopada 2023 r. Rada Nadzorcza spółki stowarzyszonej Grupy Azoty Polyolefins podjęła uchwałę w sprawie przyjęcia zaktualizowanego harmonogramu projektu Polimery Police.

"Zaktualizowany harmonogram inwestycji przewiduje przeprowadzenie testu integralności instalacji w I kwartale 2024 r. oraz rozpoczęcie komercyjnej eksploatacji fabryki w pierwszym półroczu 2024 r." - podano w komunikacie.

Opóźnienia Hyundai Engineering

Wyjaśniono, że zmiana harmonogramu i wydłużenie czasu realizacji inwestycji spowodowane są opóźnieniami zgłoszonymi przez Hyundai Engineering - generalnego wykonawcę projektu Polimery Police, które poddawane są obecnie "gruntownej analizie i weryfikacji ich zasadności w świetle postanowień umowy o kompleksową realizację projektu Polimery Police z dnia 11 maja 2019 r.".

13 listopada Grupa Azoty podała, że uruchomienie zakładu Grupy Azoty Polyolefins - Polimery Police może się opóźnić o 166 dni licząc od 31 sierpnia w związku z pismem w tej sprawie, jakie przedłożył spółce Hyundai Engineering - generalny wykonawcy kompleksu Polimery Police.

Polimery Police mają być największymi zakładami przemysłowymi produkcji propylenu i polipropylenu w Europie Środkowo-Wschodniej.

Zintegrowany kompleks chemiczny

Grupa Azoty Polyolefins to spółka celowa Grupy Azoty, która ma realizować tę inwestycję. Nowy zakład ma umożliwić dywersyfikację działalności biznesowej Grupy Azoty, a także pozytywnie wpłynąć na pozycję Polski w segmencie tworzyw sztucznych i wzmocnić niezależność energetyczno-surowcową kraju.

Jak informowała Grupa Azoty celem projektu, którego całkowity budżet to ok. 1,8 mld dolarów, jest budowa zintegrowanego kompleksu chemicznego. Nowa instalacja Grupy Azoty będzie produkować rocznie 437 tys. ton polipropylenu i 429 tys. ton propylenu.

PR24.pl, PAP, DoS

Polecane

Wróć do strony głównej